:
:
Proszę przepisać tekst z obrazka:
Security key
Wygeneruj nowy obrazek


Czterodniowy cykl otwartych wykładów akademickich i debat na temat współczesnej Rosji i stosunków polsko-rosyjskich: "NOWA NARRACJA"
2016-09-21

Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych  i Instytut Wschodni UAM  
zapraszają na czterodniowy cykl otwartych wykładów akademickich i debat na temat współczesnej Rosji i stosunków polsko-rosyjskich:


"NOWA NARRACJA"| DATA: 17-20 października 2016. |
| MIEJSCE: Poznań |
(dokładne lokalizacje poszczególnych wydarzeń wskazane są w  programie "Nowej Narracji")


Podczas trwania wszystkich wydarzeń Nowej Narracji organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. „Nowa Narracja” to spotkania z wybitnymi specjalistami z Federacji Rosyjskiej oraz ekspertami polskich ośrodków naukowych i analitycznych oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych z obu państw.

CWIM

Ramowy harmonogram wykładów i debat (program w wersji PDF dostępny do pobrania tutaj):

 • 17 października o godz. 18.00 zapraszamy na debatę podsumowującą wybory parlamentarne
  WYBORY ROSJAN
  z udziałem:  Romana Udota (GOLOS, Moskwa), Adama Busuleanu (European Platform for Democratic Elections, Berlin), prof. dr hab. Romana Bäckera (UMK w Toruniu).

  Miejsce: Auditorium Maximum, Collegium Iuridicum Novum | ul. Al. Niepodległości 53, Poznań

 • 18 października  o godz. 18.00 odbędzie się debata poświęcona Rosji widzianej z perspektyw jej peryferii
  NARRACJE PAMIĘCI
  z udziałem dra Michaiła Rożańskiego (Niezależne Centrum Edukacji i Badań Społecznych (Irkuck), prof. Wiktora Woronkowa (Centrum Niezależnych Badań Socjologicznych (Petersburg), dra Ivana Peshkova (Instytut Wschodni UAM) oraz prof. dr hab. Waldemara Kuligowskiego (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM )

  Miejsce: Auditorium Maximum, Collegium Iuridicum Novum ul. Al. Niepodległości 53, Poznań
 • 19 października w godzinach 12:00-17:30 w ramach Nowej Narracji odbędzie się Międzynarodowa Konferencja
  „Czy Nowa Narracja o Rosji w Polsce jest możliwa?” 
  w całości poświęcona problemowi możliwości  wypracowania nowej formuły dialogu i form współpracy między polskimi i rosyjskimi środowiskami akademickimi i eksperckimi.

  Miejsce: Sala Senatu, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

  Konferencja ma charakter zamknięty. Ze względów organizacyjnych wszystkich, którzy chcieliby przysłuchiwać się obradom zapraszamy do przysłania zgłoszenia pod adres: cwim@wp.pl do dnia 10 października.

  --> Kliknij by poznać dokładny program konferencji <--

 • 20 października  zapraszamy na debatę
  DLACZEGO OD LAT NIE MOŻEMY SIĘ DOGADAĆ?  ROSJA – EUROPA DIALOG (NIE)MOŻLIWY
  z udziałem prof. Jewgienija Gontmahera (Moskiewski Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk) , prof. Wasilija  Żarkowa (Moskiewska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Ekonomicznych, Moskwa), prof. zw. dra hab. Mariana Brody (Uniwersytet Łódzki), prof. dra hab. Andrzeja de Lazari (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi) oraz dra Łukasza Jasiny (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

  Miejsce: Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3, Sala: Creative Room, Poznań


Ponadto 18 i 20 października od godziny 10.00  w Auli G. Labudy w Historicum Novum odbywać się będą otwarte wykłady akademickie prowadzone przez naszych wybitnych gości:

 • PRZESTRZEŃ „SECONDHAND”. O sentymentach postkomunistycznych w rosyjskiej przestrzeni poradzieckiej -  dr Michaił Rożański -18 X 2016
 • JAKI JEST WSPÓŁCZESNY HOMO SOVIETICUS? O kulturowych uwarunkowaniach modernizacji Rosji – prof. Wiktor Woronkow  - 18 X 2016
 • CZY ISTNIEJE ROSYJSKA AGORA? O kampanii wyborczej i społecznych inicjatywach obserwacji - Roman Udot – 18 X 2016
 • ROSYJSKA TOŻSAMOŚĆ. Pomaga czy przeszkadza w europejskim wyborze i europejskiej integracji Rosji? O tym dokąd zmierza aktualna sytuacja i jakie są prognozy dla polityki zagranicznej Rosji -  prof. Wasilij Żarkow  - 20 X 2016
 • EUROPEJSKA PRZYSZŁOŚĆ ROSJI. Czy jest możliwa? – prof. Jewgienij Gontmaher – 20 X 2016
 • POLAK I ROSJANIN WE WZAJEMNEJ KARYKATURZE - prof. dr hab. Andrzej de Lazari (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)    


 Szczegółowy program i więcej informacji na stronie: http://escii.eu/nowa-narracja

 

Kontakt do organizatorów:

Dr Magdalena Lachowicz 
Instytut Wschodni UAM
CWIM

e-mail:magda@escii.eu
Dr Agnieszka Smólczyńska
CWIM


e-mail: aga@escii.euNowa Narracja to pilotażowy projekt Wschodniego Klubu Dyskusyjnego, jaki rozpoczyna swoją działalność w Poznaniu.


 

Projekt realizowany przy wsparciu

Więcej...
REKRUTACJA 2016 / 2017
2016-06-30

REKRUTACJA 2016 / 2017 
II NABÓR 

 

 Ałtajskie pustkowie. Góry Ałtaju, rok 2008

 

Szanowni państwo!

z radością zawiadamiamy, że
  rozpoczął się drugi nabór 
na studia na kierunku
WSCHODOZNAWSTWO
(I oraz II stopnia). 

 


Czym jest Wschodoznawstwo?

Wschodoznawstwo to istniejący od ponad dekady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunek interdyscyplinarnych studiów terytorialnych, poświęconych poznaniu rzeczywistości położonych na wschód od Polski krajów byłego ZSRR.

Wschodoznawstwo to jedyny w skali całej Polski, unikatowy kierunek studiów, wyznaczający pełny i oryginalny oraz oparty o wieloletnie doświadczenia, model kształcenia, uwzględniający specyfikę studiowanego regionu Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii, prowadzony przez Instytut Wschodni na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.

Wschodoznawstwo — podobnie jak będąca niejako jego lustrzanym odbiciem Europeistyka, poświęcona studiowaniu rzeczywistości Unii Europejskiej — wyrosło z studiów nad stosunkami międzynarodowymi.

Złożona rzeczywistość byłego ZSRR...

Region Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii którym na co dzień zarówno w życiu studenckim jak i później zawodowym zajmują się studenci Wschodoznawstwa jest obszarem unikalnym i bardzo odmiennym od Europy Zachodniej czy Środokowej.  Na całym obszarze postradzieckim język rosyjski jest nadal językiem powszechnej komunikacji oraz językiem kultury wyższej. Idea „Russkiegomira” („Rosyjskiego świata”) czyli rosyjska wersja soft power ściera się z tendencjami emancypacyjnymi państw narodowych  

Region ten zamieszkuje około 140 ludów i narodów o rozmaitym pochodzeniu, aspiracjach politycznych i kulturalnych. Po rozpadzie ZSRR na jego terytorium powstało 15 nowych państw, z nichnajwiększe Rosyjska Federacja tworzona jest przez aż 89 podmiotów, wtym: 21 republik, z nazwy narodowościowych, w których funkcjonująrozmaite systemy polityczne – od demokratycznych po autorytarne. Do tego, cały obszar między Łabą a Oceanem Spokojnym podlega nadal procesomtransformacji gospodarczej i politycznej. Procesy te zależą często odlokalnych warunków, kultury i przygotowania mieszkańców. W rezultacie mamy dziś na tym obszarze do czynienia  z całym przekrojem typów systemów rynkowych – od nowoczesnego kapitalizmu doperyferyjnych oligarchii

Dlaczego warto studiować Wschodoznawstwo? 

By podejmować jakąkolwiek działalność (biznesową, kulturalną czy nawet polityczną) wobec tak zróżnicowanego obszaru niezbędna jest nie tylko dobra znajomość języka rosyjskiego ale także szeroka, interdyscyplinarna wiedza z zakresu nauk społecznych i politycznych, prawa,ekonomii oraz nauk o kulturze, ukierunkowana na obszary i społeczeństwa Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii. Konieczne są też umiejętności umożliwiające analizowanie problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych na tym obszarze. 

Tę właśnie wiedzę i umiejętności pozwalają zdobyć studia wschodoznawcze! 

Co więcej, studenci wschodoznawstwa mają możliwość podejmowania licznych wyjazdów do krajów obszaru byłego ZSRR. Doświadczenie takie jest nieocenione, ponieważ stanowi niezbędne uzupełnienie wiedzy teoretycznej (także o praktyczną naukę języka) i pozwala dogłębnie i w pełni poznać oraz - co najważniejsze - zrozumieć poradziecki wschód. To oswojenie z rzeczywistością tego obszaru (a także zawarte tam znajomości i stworzone sieci kontaktów) jest niezwykle cenione przez pracodawców, co sprawia że dyplom Wschodoznawstwa ma swoją wartość na dzisiejszym rynku pracy.Terminy rekrutacji:

Studia stacjonarne pierwszego stopnia 3-letnie (licencjackie)

 • Termin rejestracji kandydatów w systemie rekrutacyjnym: 15 września 2016
 • Termin składania dokumentów: 15 września 2016
 • Ostateczny termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: 15 września 2016

Studia drugiego stopnia stacjonarne 2-letnie (magisterskie)

 • Termin rejestracji kandydatów w systemie rekrutacyjnym: 11 września 2016
 • Termin składania dokumentów: 12 września 2016
 • Ostateczny termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: 11 września 2016


ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO
INTERNETOWEGO SYSTEMU REJESTRACJI KANDYDATÓW

INFORMACJE DODATKOWE DLA KANDYDATÓW

KONTAKT
 
W razie pytań lub wątpliwości 
prosimy o kontakt z sekretarzem komisji rekrutacyjnej:

dr Karolina Polasik-Wrzosek 
tel: 735-005-414Jednocześnie zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiego filmu promocyjnego poświęconego kierunkowi "Wschodoznawstwo"

 
Więcej...
7 czerwca - wykłady otwarte
2016-06-02
„Region Kaukazu – między wyobrażeniem a rzeczywistością”
2016-05-31

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa organizowana przez Instytut Wschodni UAM, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych  

„Region Kaukazu – między wyobrażeniem a rzeczywistością”    Termin:
8-9 czerwca 2016 roku 

Miejsce: Poznań                                                   

Opis: Konferencja przeznaczona jest zarówno dla studentów, doktorantów, jak i pracowników naukowych, których zainteresowania związane są z szeroko rozumianą tematyką kaukaską (Kaukaz Północny oraz Południowy).  

Celem konferencji jest prezentacja najnowszych badań dotyczących Regionu Kaukazu w rozległej perspektywie czasowej w ujęciu interdyscyplinarnym: historycznym, politycznym, archeologicznym, kulturowym, etnicznym, religijnym, ekonomicznym itp. Pragniemy przy tym położyć nacisk na konfrontację wyobrażeń o Kaukazie (stereotypy, mity, legendy itp.) z realiami panującymi w regionie  (sytuacja ekonomiczna, społeczna, polityczna itp.).  

Jesteśmy  przekonani, że udział w konferencji umożliwi integrację środowiska naukowego oraz stworzy warunki do współpracy między ośrodkami badawczymi z Polski i zagranicy.      


| Kliknij by pobrać PROGRAM KONFERENCJI (PDF) |

| Kliknij aby pobrać pełną informację o konferencji


Więcej...
Wykład - "Kto dzisiaj tańczy Jazz, jutro może okazać się wrogiem ojczyzny"
2016-05-25
„Wokół dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego”
2016-04-27

Polsko-Białoruska Konferencja Naukowa

„Wokół dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Instytut Wschodni UAM
we współpracy ze
Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód (Oddział Wielkopolski),


Data: 12 maja 2016  
Miejsce:  s. 3.130 Collegium Historicum Novum, ul. Umultowska 89D Poznań 

Konferencja dotyczy szeroko rozumianego dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego w dyskursie białoruskim i polskim. Pierwszy panel zaprezentuje tematykę Wielkiego Księstwa we współczesnej historiografii białoruskiej i polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskiej szkoły badań lituanistycznych. Drugi panel jest przeznaczony na dyskusję o stosunku Białorusinów i Polaków w XX w. wobec dziedzictwa Wielkiego Księstwa. Trzeci panel dotyczy historycznych i kulturalnych więzi między Białorusią w Wielkopolską i Poznaniem i perspektyw współpracy naukowej.


PROGRAM 

10.30 Uroczyste otwarcie konferencji 

10.45 Panel I: Wielkie Księstwo Litewskie w najnowszej historiografii białoruskiej i polskiej

Moderator prof. UAM dr hab. Marek Figura

 • Prof. EUH w Wilnie, dr Henadz Sahanovich
 • Prof. dr hab. Krzysztof Pietkiewicz (IW UAM)
 • Prof. dr hab. Grzegorz Błaszczyk (IW UAM)
 • Prof. dr hab. Jan Jurkiewicz (IH UAM)
 • Prof. UAM dr hab. Jarosław Nikodem (IH UAM) 
12. 30 Panel II: Białorusini i Polacy wobec dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego w XX wieku

Moderator: dr Grzegorz Skrukwa (IW UAM)

 • Prof.  dr hab. Alaksandr Smalanczuk (Instytut Slawistyki PAN)
 • Dr Alaksandr Pashkevich („Arche” Mińsk)
 • Dr Andrei Charniakevich (Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW w Warszawie)
 • Prof. UAM dr hab. Marek Figura (IW UAM)
 • Dr Krzysztof Fedorowicz (IW UAM)
 • Mgr Łukasz Staśkiewicz (IW UAM) 
14.00 Panel III: Historyczne i kulturalne związki Poznania i Wielkopolski z Białorusią, i perspektywy na przyszłość

Moderator: prof.  UAM dr hab. Marek Figura

 • Prof. dr hab. Artur Kijas (IW UAM)Dr Andrei Charniakevich (WNPiD UAM)
 • Dr Grzegorz Skrukwa (IW UAM)
 • Paweł Kazanecki (ekspert ds. Europy Wschodniej)
 • Lic. Anna Kuleszewicz (IW UAM) 
15.30 Zakończenie konferencji 

Więcej...
"Around the heritage of Grand Duchy of Lithuania”
2016-04-27

Polish-Belarusian Scientific Conference

"Around the heritage of Grand Duchy of Lithuania”

organized by Institute of Eastern Studies, Adam Mickiewicz University    


Date: 12th May 2016
Place: Poznan           

The conference concerns the broader issue of the heritage of Grand Duchy of Lithuania in Belarusian and Polish discourses. The first panel concerns theme of GDL in contemporary Belarusian and Polish historiography, with particular focus on presentation of Poznan school of Lithuanian historic studies. The seconds panel is dedicated to discussion on historical relations of Poles and Belarusians towards the heritage of GDL in the 20th Century. The third panel is focused on historical and cultural links between Belarus and Wielkopolska region and city of Poznan and perspectives of future scientific cooperation.Więcej...
wykład monograficzny dr Sergieja Taranienki
2016-04-25

Ile lat ma Kijów?
Powstanie i rozwój stolicy staroruskiego państwa 

Serdecznie zapraszamy na wykład monograficzny 
dr Sergieja Taranienki 

 

Kierownika Naukowo-Badawczego Oddziału Archeologii przy Ławrze Kijowsko-Peczerskiej i autora blisko 80 publikacji z dziedziny archeologii średniowiecznego Kijowa i grodów Rusi Kijowskiej  

 • Data: 28.04.2016r. 
 • Godzina 14:00 
 • Miejsce: Sala wykładowa 3.131 Collegium Historicum (II piętro) 

 

Więcej...
Spotkanie autorskie
2016-04-25

 Zakład Historii Europy Wschodniej IW UAM oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Oddział Poznań  

zapraszają na spotkanie autorskie z  

 

dr Sergiejem   Taranienko
kierownikiem Naukowo-Badawczego Oddziału Archeologii przy Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Autorem blisko 80 publikacji z dziedziny archeologii średniowiecznego Kijowa i grodów Rusi Kijowskiej  

oraz

 

dr Tatianą   Wodotyką
pracownikiem naukowym Instytutu Historii Ukrainy Ukraińskiej Akademii Nauk      

 

Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11:00 w sali wykładowej 3.131 Collegium Historicum (II piętro) i będzie obejmować prezentację monografii poświęconej najnowszym badaniom przeprowadzonym przez zespół archeologów na obszarze kijowskiego padołu pt. Struktura przestrzenna staroruskiego padołu Kijowa: powstawanie i rozwój.

Po wykładzie nastąpi prezentacja wspólnego projektu wydawniczego Instytutu Historii Ukrainy Ukraińskiej Akademii Nauk i Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie – publikacji Город: история, культура, общество.


Więcej...
Konferencja "Język polski jako nośnik tożsamości" - Zaproszenie
2016-04-07

Szanowni Państwo,

Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych serdecznie zapraszają na V Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt:

Język polski jako nośnik tożsamości

Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia 2016 r. Sali Rady Wydziału nr 1.63, (hol Collegium Historicum Novum, ul. Umultowska 89 D)

Kliknij aby: 


Więcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.