"Dni Kultury Białoruskiej w Poznaniu 2012"
2012-12-03

Instytut Wschodni UAM oraz Centrum Kultury Białoruskiej przy Ambasadzie Republiki Białoruś w RP
serdecznie zapraszają na: 

"Dni Kultury Białoruskiej w Poznaniu 2012"

które trwać będą od 10 do 17 grudnia 2012 r.


Program festiwalu (PDF) - Pobierz
Oficjalna strona festiwalu

http://www.dnikultury.org/

Więcej...
Dni Kina Kazachstańskiego w Polsce
2012-11-19

Instytut Wschodni UAM
zaprasza na
DNI KINA KAZACHSTAŃSKIEGO W POLSCE

14 listopada - 19 grudnia

„Dni kina kazachstańskiego w Polsce” organizowane przez Stowarzyszenie kazachstańskiej młodzieży w Polsce „BARS” w ramach projektu „Dni kultury kazachstańskiej w Polsce”.

W ciągu półtora miesiąca odwiedzimy 4 miasta Polski: Warszawę, Poznań, Kraków i Łódź.

Głównym celem tego projektu jest promocja Kazachstanu, przedstawienie kultury, tradycji i historii Kazachstanu oraz wzmocnienie przyjaznych stosunków pomiędzy Polską a Kazachstanem. Ponadto, młodzież z Kazachstanu studiująca w Polsce naśladuje inny cel, mianowicie pomoc charytatywna osobom chorym i potrzebującym środki na leczenie i operację. Dochód zebrany ze sprzedaży biletów będzie przekazany wybranej instytucji lub konkretnej osobie.

Terminy „Dni kina kazachstańskiego”:

  • Warszawa. 14-16 listopada. Kino Luna. Godzina 18:00 oraz 20:30 
  • Poznań. 20-22 listopada. Kino Apollo. Godzina 18:00 oraz 20:00. 
  • Kraków. 7-13 grudnia. Kino Agrafka. Godzina 18:00.
  • Łódź. 17-19 grudnia. Kino Charlie. Godzina 19:15 oraz 21:15

Kliknij by poznać dokładny program seansówWięcej...
Spotkanie z Marcinem Olejnikiem
2012-11-16

Instytut Wschodni serdecznie zaprasza na spotkanie
z MARCINEM OLEJNIKIEM


Wywiady Gruzjaautorem książki:
"Dylematy współczesnej Gruzji. Wywiady z przedstawicielami gruzińskich elit społecznych i politycznych przeprowadzone w latach 2010-2011"
Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012.

Spotkanie będzie połączone z dyskusją o współczesnych problemach państw Kaukazu.

okladkaPoprowadzi je prof. dr hab. ANDRZEJ FURIER.

Wydarzenie odbędzie się w:
środę 21 listopada 2012

o godzinie 17.00
w Collegium Historicum UAM,
ul. Św.  Marcin 78,
sala 118.


Więcej...
Konkurs wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”
2012-10-24

plakatWielkopolskie Stowarzyszenie „Vostok”
oraz
Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
zapraszają do wzięcia udziału w

Konkursie wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii,
Kaukazie i Azji Środkowej

„Zostań Wschodoznawcą”  

 


Tegoroczna edycja odbędzie się pod tytułem:

„Rosja wczoraj i dziś”  

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich województwa wielkopolskiego.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja problematyki wschodniej wśród młodzieży szkół średnich. W centrum zainteresowania tegorocznego konkursu znajduje się Rosja.  

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

  • I etap - (29 listopada 2012r.) przeprowadzony będzie w szkole i polegać będzie na samodzielnym rozwiązaniu testu przez uczestnika. W zakres testu wejdą pytania z wiedzy o historii, geografii, kulturze i współczesnych problemach Rosji oraz odnoszące się do tekstów źródłowych, których lista znajduje się na stronie Wielkopolskiego Stowarszyszenia "Vostok" (www.wsvostok.org.pl) oraz w menu poniżej.
  • II etap (finałowy)  – (25 lutego 2013 r.) odbędzie się w siedzibie Instytutu Wschodniego UAM i składać się będzie z dwóch części:

    • piętnastominutowa prezentacja projektu na temat wybrany przez uczestnika spośród zagadnień podanych przez Komisję Egzaminacyjną, przy udziale publiczności.
    • odpowiedzi uczestnika na pytania Komisji Egzaminacyjnej z zakresu prezentacji, wykorzystanej literatury oraz wiedzy dotyczącej historii i współczesności Europy Wschodniej, Syberii, Kaukazu i Azji Centralnej. Pytania po zatwierdzeniu przez Komisję mogą być zadawane również z widowni.  

Trójka uczestników, która uzyska najwięcej punków w etapie II otrzyma tytuł laureatów. Na wszystkich finalistów czekają atrakcyjne nagrody. Dzięki patronatowi senatora Filipa Libickiego w trakcie uroczystego finału wygłoszony zostanie wykład przedstawiciela Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce

Zgłoszenia uczestników należy wysyłać na adres: ws.vostok@gmail.com do 20 listopada 2012 r. W zgłoszeniu powinny się znaleźć: pełna nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela koordynującego, dane kontaktowe; imię i nazwisko ucznia-uczestnika konkursu, klasa, rok urodzenia.  

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Vostok”: www.wsvostok.org.pl oraz w menu poniżej.

Serdecznie zapraszamy do udziału!


| Regulamin | Kwestionariusz zgłoszeniowy | Spis materiałów źródłowych|


 baner


Wiadomość specjalna!

Wydawnictwo CzarneMiło nam poinformować, że Wydawnictwo Czarne
objęło patronat nad
Konkursem Wiedzy o Europie Środkowej, Azji Centralnej i Syberii!

http://czarne.com.pl/ 

Więcej...
Konkurs „Poznaj sąsiada w obiektywie – moje spotkania z Ukrainą”.
2012-10-11

Konkurs „Poznaj sąsiada  w obiektywie – moje spotkania z Ukrainą”.

UWAGA: Ostatnie dni konkursu! Prace przyjmowane są do 15 października!

Kończą się wakacje, okres wyjazdów i szalonych wypraw. Wielu z Was pewnie odwiedziło naszego wschodniego sąsiada. Część z Was pojechała na Ukrainę pierwszy raz, inni po raz kolejny. Pochłonęła Was ukraińska atmosfera, opanował Was zapach ukraińskiego barszczu, zapadła w pamięć ukraińską życzliwość i gościnność. Chcielibyśmy abyście pokazali Waszą wizję Ukrainy. Chcemy stworzyć galerię Waszych ukraińskich spotkań.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA od pięciu lat stara się przedstawić mieszkańcom Poznania i Wielkopolski różne punkty patrzenia na Ukrainę, organizując jeden z największych festiwali kultury ukraińskiej „Ukraińska Wiosna”. Stawiamy na muzykę, literaturę, historię. Odsłaniamy kolejne karty, aby przekonać coraz większe grono, że Ukraina to magiczne i cudowne miejsce, które zachwyca swoją tradycją, kulturą ale również i nowoczesnością. Podczas organizacji festiwalu przyświeca nam hasło – Poznaj sąsiada!

Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym, który zaprezentuje Ukrainę widzianą Waszymi oczyma. Tę turystyczną – z Sofią Kijowską i Rynkiem Lwowskim, tę industrialną – z zaporoską tamą i donieckimi kopalniami, tę codzienną – z przekupkami na rynku i handlarzami na bazarach. Na każdej fotografii z Waszych podróży – zupełnie inną.

CO ZROBIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?
Każdy uczestnik Konkursu może wysłać maksymalnie 5 zdjęć w formacje JPG lub TIFF. Pojedyncze zdjęcie może być maksymalnie w rozmiarze 5 MB. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 15 października pod adresem kksenicz@poznajsasiada.org.

Uczestników Konkursu prosimy o wnikliwe zapoznanie się z regulaminem konkursu. Do wygrania – zestaw książek związanych z tematyką ukraińską!

I najważniejsze: jeżeli w tym roku nie jedziesz na Ukrainę, ale byłeś/byłaś tam rok, dwa, a nawet pięć lat temu – to również czekamy na twoje fotografie! Ukraina się zmienia! Te zmiany z pewnością warto pokazać.


Więcej szczegółów: www.poznajsasiada.org oraz www.facebook.com/ukrainska.wiosna

Więcej...
Rejestracja przedmiotów w systemie USOS
2012-10-03

Szanowni Państwo!

Przypominamy naszym studentom o obowiązku zapisywania się na poszczególne przedmioty w systemie USOS. Dokładny opis sposobu przeprowadzania rejestracji odnaleźć można TUTAJ.

Więcej...
Plany zajęć na semestr zimowy (2012/2013)
2012-09-24
Studia I stopnia (licencjackie)Studia II stopnia (magisterskie)


Ostatnia aktualizacja:  16 października 2012

Więcej...
DZIEŃ STUDENTA I ROKU WYDZIAŁ HISTORYCZNY 28.09.2012 (piątek)
2012-09-13


DZIEŃ STUDENTA  I  ROKU WYDZIAŁ HISTORYCZNY 28.09.2012 (piątek)


Studenci  I roku wszystkich kierunków Wydziału Historycznego  

Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 
28.09.2012r. godzina 9.00 Aula UAM ul. Wieniawskiego 1  

Testy językowe – godzina 15.00 –16.00
Collegium Historicum ul. Św. Marcin 78

- język angielski      sala im. H. Łowmiańskiego 
- język niemiecki    sala 331  (nie dotyczy historii sztuki) 
- język francuskisala 109 
- język rosyjskisala 424 (nie dotyczy wschodoznawstwa)                  

Uwaga:
a) studenci historii sztuki obowiązkowo uczą się języka niemieckiego, dlatego nie przystępują do testów z tego języka
b) studenci wschodoznawstwa mają obowiązkowo przypisany język rosyjski i z niego nie zdają testu, natomiast muszą wybrać dodatkowy język nowożytny i zgłosić się na test    

Informacje o zapisach na zajęcia z wychowania fizycznego można uzyskać na stronie https://wf.amu.edu.pl, szczegółowych informacji będą udzielać pracownicy Studium Wychowania Fizycznego w czasie spotkania w Instytutach 01.10.2012r.    SPOTKANIE W INSTYTUCIE 01.10.2012 (poniedziałek) godz.15.00    


Wschodoznawstwo
Collegium Hipolita Cegielskiego,
ul. 28 czerwca 1956 198
sala 425

 


Więcej...
SPOJRZENIE NA WSCHÓD (LIPIEC-WRZESIEŃ 2012)
2012-06-18

Najnowszy numer wschodoznawczego kwartalnika 
Spojrzenie Na Wschód
 (lipiec-wrzesień 2012) jest już dostępny!

Szanowni Państwo!

Festiwal
Z przyjemnością oddajemy na Państwa monitory kolejny numer kwartalnika Spojrzenie Na Wschód. Przyjemność nasza jest tym większa, że kwartalnik nasz w końcu przybrał konkretną formę, dlatego też możemy stwierdzić, że jest to pierwszy, „pełny” numer czasopisma.

Działy, które mogą Państwo obecnie ujrzeć na naszych łamach pozostaną już, mamy nadzieję, działami stałymi. W części „Analizy i Publicystyka” będziemy dzielić się refleksjami naszymi oraz współpracujących z nami autorów. Będą one przybierać formę artykułów analitycznych, popularnonaukowych oraz publicystycznych. Jak już się mogli Państwo zorientować w kręgu naszych zainteresowań mieszczą się przede wszystkim współczesne procesy społecznokulturowe i społecznopolityczne, jednak nie zabraknie tu również tematyki historycznej.

Bardzo ważnym działem jest dla nas również „Reportaż”. Słynna polska szkoła reportażu ma się dobrze, dlatego chcemy by dzięki naszym staraniom młodzi adepci tej sztuki mogli podzielić się swoimi pracami z szerszym gronem czytelników. Namawiamy Państwa do pisania reportaży społecznych, historycznych oraz niebanalnych relacji ze wschodnich wojaży!

W żadnym szanującym się czasopiśmie nie może zabraknąć „Recenzji”, żaden naukowiec i dziennikarz nie odmówi sobie przyjemności pisania o pracach swoich kolegów po fachu. W tym dziale będziemy starać się prezentować Państwu ciekawe książki dotyczące obszaru poradzieckiego. Książki zarówno z polskiego jak i z zagranicznych rynków wydawniczych. Niewątpliwie teksty będą miały często charakter krytyczny, nie będziemy ukrywać co nie podoba nam się w pisaniu o Wschodzie, jednak naszym celem będzie również zwrócenie Państwa uwagi na cenne lektury.

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy! 

Redakcja Spojrzenia na WschódWięcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.