DNI MONGOLSKIE (12-14 marca 2013)
2013-03-08

Dni MongolskieKoło Naukowe Istytutu Wschodniego ma przyjemność zaprosić Państwa na Dni Mongolskie. Przez dwa dni będziemy chcieli przybliżyć odrobinę to dalekie nam państwo, jego kulturę, jego życie polityczne i nie tylko.
Zaczynamy we wtorek z projekcją filmu „Khadak”. O godzinie 19.00 w pubie Meskal w onirycznej podróży zapuścimy się na stepy Mongolii, dzięki dziełu belgijskiego reżysera – Petera Brosensa. Następnie w czwartek w Instytucie Wschodnim o godzinie 10.00 rusza konferencja : „Mongolia na tle dezintegracji ZSRR”.
Wieczorem spotykamy się w pubie Czytelnia, gdzie czeka nas wystawa zdjęć z regionu oraz tradycyjny poczęstunek – mongolska herbata oraz pierożki Buuz.


DNI MONGOLSKIE

12.03 (wtorek)

19:00 DYSKUSYJNY WSCHODOZNAWCZY KLUB FILMOWY Zaprasza na projekcje filmu „Khadak” Reż. Peter Bronsen
KLUBOKAWIARNIA MESKAL Ul. Nowowiejskiego 17

14.03 (czwartek)

10:00 – 13:30 KONFERENCJA POPULARNO-NAUKOWA „Mongolia na tle dezintegracji ZSRR” Wystąpienia poruszające tematykę polityczną, społeczną oraz kulturalną.
SALA B COLL. H CEGIESKIEGO Ul. 28 czerwca 1956 r. nr 198

20:00 WIECZÓR MUZYCZNO-KULINARNO-FOTOGRAFICZNY Spotkanie przy muzyce mongolskiej i drobnym poczęstunku połączony z wystawą fotografii.
KLUB CZYTELNIA Ul. Św. Marcin 69

Więcej...
Lista zwycięzców II edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”
2013-03-01

Znamy już zwycięzców II edycji Konkursu Wiedzy o  Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą” (tematem II edycji była Rosja wczoraj i dziś)!

Konkurs był organizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Vostok przy współpracy Instytutu Wschodniego UAM.

Finał odbył się w poniedziałek 25 lutego 2013 r. w siedzibie Instytutu Wschodniego UAM. W finale udział wzięło jedenastu najlepszych uczestników wyłonionych w pierwszej turze. W całym konkursie udział wzięła aż 130 licealistów!

Każdy z finalistów miał za zadanie przygotowanie 15-minutowego referatu na wybrany przez siebie temat. Po wygłoszeniu referatu pytania zadawał 5-osobwa komisja (w składzie: prof. Piotr Kraszewski, dr Tomasz Nakoneczny, dr Marta Studenna-Skrukwa, mgr Anna Stryjakowska, Aleksander Fąs). Dopuszczalne były również pytania z sali. Trzeba przyznać, że po kilku referatach doszło do ożywionej dyskusji. Organizatorzy konkursu byli bardzo pozytywnie zaskoczenie poziomem referatów.

A oto laureaci konkursu:

 • Miejsce I zajął Łukasz Szczepaniak (LO im Stanisłąwa Staszica w Pleszewie), który wygłosił referat pt. „Osiemnastowieczna Rosja – imperium kobiet”.
 • Miejsce II zajął Hubert Gremblewski (LO im. Władysława Jagiełły w Odolanowie), który wygłosił referat pt. „Sytuacja na Kaukazie w latach 1986-1995. Dlaczego krajom na południu Kaukazu udało się stworzyć niepodległe państwa, a na północy nie?”
 • Miejsce II zajął Adam Jankowiak (LO w Śremie), który wygłosił referat pt. „AK47 – broń, która wstrząsnęła światem”.

Nagrodą główną w konkursie była prenumerata dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia, oraz możliwość publikacji w kwartalniku Spojrzenie na wschód. Wszyscy z finalistów otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci książek, płyt muzycznych, filmów i gadżetów o tematyce wschodniej.

Sponsorami nagród byli patroni konkursu: Instytut Wschodni UAM, Nowa Europa Wschodnia, New Eastern Europe, oraz Wydawnictwo Czarne.

Jeszcze raz gratulujemy laureatom oraz wszystkim finalistom. Już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji!

Wydawnictwo Czarne


Patron Medialny
Wydawnictwo Czarne

http://czarne.com.pl/



Więcej...
„Rosja w XXI wieku. Zagrożenia. Wyzwania. Perspektywy”
2013-02-05


Międzynarodowa Konferencja Naukowa doktorancko-doktorska organizowana przez Wielkopolskie Stowarzyszenie „Vostok” oraz Instytut Wschodni UAM

„Rosja w XXI wieku.
Zagrożenia. Wyzwania. Perspektywy”

Termin: 18-19 kwietnia 2013r.
Miejsce: Poznań                                                         

Opis: Konferencja przeznaczona jest zarówno dla doktorantów, jak i pracowników naukowych których zainteresowania oscylują wokół szeroko rozumianej tematyki rosyjskiej. Podsumowaniem będzie panel ekspercki. Celem konferencji jest naświetlenie sytuacji Rosji w XXI wieku z punktu widzenia politycznego, społecznego, ekonomicznego i kulturowego. Udział w spotkaniu daje ponadto możliwość integracji środowiska naukowego, stworzenia warunków do współpracy między jednostkami naukowymi oraz przedyskutowania zagrożeń, wyzwań i perspektyw Rosji w XXI wieku. 


Obszary dyskusji:

 • rosyjska polityka historyczna (kształtowanie się świadomości historycznej, propaganda historyczna, manipulowanie pamięcią zbiorową itp.);
 • Rosja na arenie międzynarodowej (stosunki z NATO, UE, Europą Środkowo-Wschodnią, Bliskim i Dalekim Wschodem, państwami bałtyckimi itp.);
 • rosyjska polityka bezpieczeństwa;
 • rosyjska polityka wewnętrzna (aparat władzy, wybory, marketing polityczny, reformy państwowe itp.);
 • sytuacja wewnętrzna (konflikty, wojny, zagrożenia itp.);
 • społeczeństwo Federacji Rosyjskiej (tożsamość narodowa, mniejszości narodowe, migracje, nacjonalizmy itp.);
 • sytuacja gospodarcza Federacji Rosyjskiej;
 • wpływ spuścizny radzieckiej na rosyjską sytuacje polityczno-społeczną, kulturową i gospodarczą;
Przewidywana liczba prelegentów: 20
Czas wystąpienia: 15-20 minut

Języki konferencji: angielski, polski, rosyjski

Przewidujemy stworzenie tematycznych paneli dyskusyjnych.

W celu zgłoszenia się na konferencję, prosimy o wypełnienie formularza.

Na zgłoszenia oraz abstrakty (200-300 słów) czekamy do 20 marca 2013 r.  

Wpisowe:
150 zł - wyżywienie w trakcie trwania konferencji (w tym kolacja po pierwszym dniu konferencji).
210 zł – jeden nocleg  oraz wyżywienie w trakcie trwania konferencji (w tym kolacja po pierwszym dniu konferencji).
270 zł - dwa noclegi oraz wyżywienie w trakcie trwania konferencji (w tym kolacja po pierwszym dniu konferencji). 


Formularz zgłoszeniowyZaproszenie na konferencję

Więcej...
SPOJRZENIE NA WSCHÓD (STYCZEŃ-MARZEC 2013)
2013-01-29

Najnowszy numer wschodoznawczego kwartalnika 
Spojrzenie Na Wschód
 (styczeń-marzec 2013) jest już dostępny!

Szanowni Państwo!

FestiwalRok 2012 będziemy niewątpliwe wspominać jako okres dużego napięcia w naszych relacjach z Litwą, oraz czas wzmożonej dyskusji o jego przyczynach. W całej Polsce odbyło się szereg konferencji i dyskusji, których celem było wyjaśnienie skąd biorą się tak silne emocje w stosunkach dwóch państw, od wieków związanych wspólną historią, należących obecnie do jednego sojuszu militarnego oraz polityczno-gospodarczego.

Bez wątpienia swoistą „kością niezgody” pomiędzy naszymi krajami jest odbiór sytuacji zamieszkujących Wileńszczyznę Polaków (czy też Polaków Litewskich jak proponuje jeden z naszych autorów). Wiele powiedziano już na temat sytuacji tej społeczności, niejednokrotnie padają w tej kwestii bardzo sprzeczne opinie. Dlatego w tym numerze postanowiliśmy oddać głos młodym ludziom z Wileńszczyzny, którzy sami opowiedzieli o tym jak żyje się w państwie litewskim, jak postrzegają sprawy, które odbierane są jako ich największe problemy. Lektura artykułów Ireny Capanovej i Jarosława Vabalisa (Dwugłos z Litwy) jest niezwykle pouczająca – dwie dobrze znające się, wywodzące się z tego samego środowiska, reprezentujące to samo pokolenie osoby, prezentują zupełnie odmienne poglądy na temat rozwoju polskiej społeczności. Pokazuje to, jak trudnym i wymagającym ostrożności tematem są stosunki społeczne na Wileńszczyźnie, oraz że promowane często proste rozwiązania nie przyniosą raczej pożądanych rezultatów.

Problemy polskiej społeczności na Litwie stały się problemami politycznymi. Rok 2012 przyniósł sukces  Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, która nie dość, że weszła do parlamentu to stała się członkiem koalicji rządzącej. Wyborczy sukces tej partii analizuje w swym artykule Sławomir Józefiak. Kontynuując te rozważania prezentujemy Państwu także recenzje dwóch książek poświęconych życiu na Wileńszczyźnie oraz trudnej pracy na polsko-litewskim pograniczu. 

***

To już kolejny numer Spojrzenia na Wschód. Mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować naszą pracę oraz rozwijać się jako redakcja – tym bardziej zapraszamy do współpracy studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz ekspertów. Słowem wszystkich, żywo zainteresowanych problematyką wschodnią! Pomimo iż w tym numerze zabrakło działu "Reportaż" to wcale nie zrezygnowaliśmy z tej formy literackiej. Przeciwnie! Niezmiennie  zapraszamy do współpracy również zdolnych reportażystów.  

Życzymy miłej lektury!
Redakcja Spojrzenia na Wschód



Więcej...
Lista finalistów II edycji konkursu "Zostań Wschodoznawcą" : „Rosja Wczoraj i Dziś”
2012-12-18
Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że do Finału II EDYCJI KONKURSU WIEDZY O EUROPIE WSCHODNIEJ, SYBERII, KAUKAZIE I AZJI ŚRODKOWEJ  „Zostań Wschodoznawcą” pt. „Rosja Wczoraj i Dziś” zakwalifikowaliśmy 11 osób. Finał odbędzie się w dniu 25 lutego 2013 roku w siedzibie Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Osoby, które zostały zakwalifikowane do II etapu zostaną poinformowane o wszystkich szczegółach pisemnie.

Finalistom bardzo serdecznie gratulujemy. Pozostałym uczestnikom ogromnie dziękujemy za udział i zapraszamy do podjęcia wyzwania w przyszłym roku.


LISTA FINALISTÓW II EDYCJI KONKURSU WIEDZY O EUROPIE WSCHODNIEJ, SYBERII, KAUKAZIE I AZJI ŚRODKOWEJ  „Zostań Wschodoznawcą” pt. „Rosja Wczoraj i Dziś” 2012/2013


1.Czech Jan – Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Odolanowie
2.Gremblewski Hubert – Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Odolanowie
3.Jankowiak Adam – Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Śremie
4.Kaczmarek Jędrzej – Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie
5.Różański Maciej  – Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Śremie
6.Sikorska Adrianna – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie
7.Skalski Marek – XI Liceum Ogólnokształcące im. J. i W. Zembrzuskich w Poznaniu
8.Szczepaniak Łukasz –  Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie
9.Włodarczak Michał – I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie
10.Woźny Bartosz – I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie
11.Zych Katarzyna – Liceum Ogólnokształcące im. J. Wybickiego w Śremie   Organizatorzy

 Organizatorzy

Więcej...
"Dni Kultury Białoruskiej w Poznaniu 2012"
2012-12-03

Instytut Wschodni UAM oraz Centrum Kultury Białoruskiej przy Ambasadzie Republiki Białoruś w RP
serdecznie zapraszają na: 

"Dni Kultury Białoruskiej w Poznaniu 2012"

które trwać będą od 10 do 17 grudnia 2012 r.


Program festiwalu (PDF) - Pobierz
Oficjalna strona festiwalu

http://www.dnikultury.org/

Więcej...
Dni Kina Kazachstańskiego w Polsce
2012-11-19

Instytut Wschodni UAM
zaprasza na
DNI KINA KAZACHSTAŃSKIEGO W POLSCE

14 listopada - 19 grudnia

„Dni kina kazachstańskiego w Polsce” organizowane przez Stowarzyszenie kazachstańskiej młodzieży w Polsce „BARS” w ramach projektu „Dni kultury kazachstańskiej w Polsce”.

W ciągu półtora miesiąca odwiedzimy 4 miasta Polski: Warszawę, Poznań, Kraków i Łódź.

Głównym celem tego projektu jest promocja Kazachstanu, przedstawienie kultury, tradycji i historii Kazachstanu oraz wzmocnienie przyjaznych stosunków pomiędzy Polską a Kazachstanem. Ponadto, młodzież z Kazachstanu studiująca w Polsce naśladuje inny cel, mianowicie pomoc charytatywna osobom chorym i potrzebującym środki na leczenie i operację. Dochód zebrany ze sprzedaży biletów będzie przekazany wybranej instytucji lub konkretnej osobie.

Terminy „Dni kina kazachstańskiego”:

 • Warszawa. 14-16 listopada. Kino Luna. Godzina 18:00 oraz 20:30 
 • Poznań. 20-22 listopada. Kino Apollo. Godzina 18:00 oraz 20:00. 
 • Kraków. 7-13 grudnia. Kino Agrafka. Godzina 18:00.
 • Łódź. 17-19 grudnia. Kino Charlie. Godzina 19:15 oraz 21:15

Kliknij by poznać dokładny program seansów



Więcej...
Spotkanie z Marcinem Olejnikiem
2012-11-16

Instytut Wschodni serdecznie zaprasza na spotkanie
z MARCINEM OLEJNIKIEM


Wywiady Gruzjaautorem książki:
"Dylematy współczesnej Gruzji. Wywiady z przedstawicielami gruzińskich elit społecznych i politycznych przeprowadzone w latach 2010-2011"
Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012.

Spotkanie będzie połączone z dyskusją o współczesnych problemach państw Kaukazu.

okladkaPoprowadzi je prof. dr hab. ANDRZEJ FURIER.

Wydarzenie odbędzie się w:
środę 21 listopada 2012

o godzinie 17.00
w Collegium Historicum UAM,
ul. Św.  Marcin 78,
sala 118.


Więcej...
Konkurs wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej „Zostań Wschodoznawcą”
2012-10-24

plakatWielkopolskie Stowarzyszenie „Vostok”
oraz
Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
zapraszają do wzięcia udziału w

Konkursie wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii,
Kaukazie i Azji Środkowej

„Zostań Wschodoznawcą”  

 


Tegoroczna edycja odbędzie się pod tytułem:

„Rosja wczoraj i dziś”  

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich województwa wielkopolskiego.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja problematyki wschodniej wśród młodzieży szkół średnich. W centrum zainteresowania tegorocznego konkursu znajduje się Rosja.  

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

 • I etap - (29 listopada 2012r.) przeprowadzony będzie w szkole i polegać będzie na samodzielnym rozwiązaniu testu przez uczestnika. W zakres testu wejdą pytania z wiedzy o historii, geografii, kulturze i współczesnych problemach Rosji oraz odnoszące się do tekstów źródłowych, których lista znajduje się na stronie Wielkopolskiego Stowarszyszenia "Vostok" (www.wsvostok.org.pl) oraz w menu poniżej.
 • II etap (finałowy)  – (25 lutego 2013 r.) odbędzie się w siedzibie Instytutu Wschodniego UAM i składać się będzie z dwóch części:

  • piętnastominutowa prezentacja projektu na temat wybrany przez uczestnika spośród zagadnień podanych przez Komisję Egzaminacyjną, przy udziale publiczności.
  • odpowiedzi uczestnika na pytania Komisji Egzaminacyjnej z zakresu prezentacji, wykorzystanej literatury oraz wiedzy dotyczącej historii i współczesności Europy Wschodniej, Syberii, Kaukazu i Azji Centralnej. Pytania po zatwierdzeniu przez Komisję mogą być zadawane również z widowni.  

Trójka uczestników, która uzyska najwięcej punków w etapie II otrzyma tytuł laureatów. Na wszystkich finalistów czekają atrakcyjne nagrody. Dzięki patronatowi senatora Filipa Libickiego w trakcie uroczystego finału wygłoszony zostanie wykład przedstawiciela Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce

Zgłoszenia uczestników należy wysyłać na adres: ws.vostok@gmail.com do 20 listopada 2012 r. W zgłoszeniu powinny się znaleźć: pełna nazwa i adres szkoły, imię i nazwisko nauczyciela koordynującego, dane kontaktowe; imię i nazwisko ucznia-uczestnika konkursu, klasa, rok urodzenia.  

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Vostok”: www.wsvostok.org.pl oraz w menu poniżej.

Serdecznie zapraszamy do udziału!


| Regulamin | Kwestionariusz zgłoszeniowy | Spis materiałów źródłowych|


 baner


Wiadomość specjalna!

Wydawnictwo CzarneMiło nam poinformować, że Wydawnictwo Czarne
objęło patronat nad
Konkursem Wiedzy o Europie Środkowej, Azji Centralnej i Syberii!

http://czarne.com.pl/



 

Więcej...
Konkurs „Poznaj sąsiada w obiektywie – moje spotkania z Ukrainą”.
2012-10-11

Konkurs „Poznaj sąsiada  w obiektywie – moje spotkania z Ukrainą”.

UWAGA: Ostatnie dni konkursu! Prace przyjmowane są do 15 października!

Kończą się wakacje, okres wyjazdów i szalonych wypraw. Wielu z Was pewnie odwiedziło naszego wschodniego sąsiada. Część z Was pojechała na Ukrainę pierwszy raz, inni po raz kolejny. Pochłonęła Was ukraińska atmosfera, opanował Was zapach ukraińskiego barszczu, zapadła w pamięć ukraińską życzliwość i gościnność. Chcielibyśmy abyście pokazali Waszą wizję Ukrainy. Chcemy stworzyć galerię Waszych ukraińskich spotkań.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne POLSKA-UKRAINA od pięciu lat stara się przedstawić mieszkańcom Poznania i Wielkopolski różne punkty patrzenia na Ukrainę, organizując jeden z największych festiwali kultury ukraińskiej „Ukraińska Wiosna”. Stawiamy na muzykę, literaturę, historię. Odsłaniamy kolejne karty, aby przekonać coraz większe grono, że Ukraina to magiczne i cudowne miejsce, które zachwyca swoją tradycją, kulturą ale również i nowoczesnością. Podczas organizacji festiwalu przyświeca nam hasło – Poznaj sąsiada!

Zapraszamy Was do udziału w konkursie fotograficznym, który zaprezentuje Ukrainę widzianą Waszymi oczyma. Tę turystyczną – z Sofią Kijowską i Rynkiem Lwowskim, tę industrialną – z zaporoską tamą i donieckimi kopalniami, tę codzienną – z przekupkami na rynku i handlarzami na bazarach. Na każdej fotografii z Waszych podróży – zupełnie inną.

CO ZROBIĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?
Każdy uczestnik Konkursu może wysłać maksymalnie 5 zdjęć w formacje JPG lub TIFF. Pojedyncze zdjęcie może być maksymalnie w rozmiarze 5 MB. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 15 października pod adresem kksenicz@poznajsasiada.org.

Uczestników Konkursu prosimy o wnikliwe zapoznanie się z regulaminem konkursu. Do wygrania – zestaw książek związanych z tematyką ukraińską!

I najważniejsze: jeżeli w tym roku nie jedziesz na Ukrainę, ale byłeś/byłaś tam rok, dwa, a nawet pięć lat temu – to również czekamy na twoje fotografie! Ukraina się zmienia! Te zmiany z pewnością warto pokazać.


Więcej szczegółów: www.poznajsasiada.org oraz www.facebook.com/ukrainska.wiosna

Więcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.