ZAJĘCIA Z WF | I oraz II ROK STUDIÓW LICENCJACKICH
2017-09-28
Informujemy, że wskutek ustaleń ze Szkołą Wychowania Fizycznego i Sportu UAM zajęcia WF dla studentów zarówno I jak i II roku studiów licencjackich na kierunku wschodoznawstwo w semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018 odbywać się będą we wtorki. Więcej...
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA I ROKU STUDIÓW LICENCJACKICH
2017-09-28

Uwaga przyszli studenci I roku studiów licencjackich!


Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się w poniedziałek 2 października 2017 o godzinie 15.00 w Sali im. Jerzego Topolskiego (3.132) Collegium Historicum przy ul. Umultowskiej.

W planie m.in. spotkanie z kadrą Instytutu Wschodniego, informacje na temat zajęć językowych i WF.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej...
Nowa strona Instytutu Wschodniego
2017-09-27

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na nową stronę Instytutu Wschodniego.

Z przyczyn technicznych tymczasowo dostępna jest pod adresem http://iwadmin-pstdio.home.amu.edu.pl.

Mamy nadzieję, że już niedługo zakończy się migracja danych na serwerach. Do tego czasu obie strony są aktualizowane na bieżąco.

Więcej...
UWAGA I ROK STUDIÓW LICENCJACKICH | PRZYSPOSOBIENIE BIBLIOTECZNE
2017-09-25

Uwaga I rok studiów licencjackich zaczynający studia w roku 2017/2018!


W dniu 6 października 2017 (piątek) o godzinie 12.00 w Bibliotece Wydziału Historycznego odbędzie się pierwsza część zajęć Przysposobienia Bibliotecznego dla studentów kierunku wschodoznawstwo.

Obecność jest obowiązkowa, przedmiot podlega zaliczeniu w ramach systemu USOS.

Więcej...
„Europa Wschodnia w badaniach interdyscyplinarnych”
2017-09-19

I Międzynarodowa Studencko – Doktorancka Konferencja Wschodoznawcza


 

„Europa Wschodnia w badaniach interdyscyplinarnych”

 

 

19-21 września 2017

 Wydział Historii UAM 

 


Konferencja organizowana jeste przez Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ma na celu przyjrzenie się Ukrainie, Białorusi i Rosji z perspektywy historii, antropologii, kultury, stosunków międzynarodowych, ekonomii i nauk prawniczych. Konferencja jest skierowana do studentów i doktorantów ze środowisk naukowych i badawczych z Polski oraz Europy. Językami konferencyjnymi będą polski, rosyjski i angielski.


POBIERZ PROGRAM KONFERENCJI


Więcej...
UWAGA! Ważna informacja dla kandydatów na studia I i II stopnia
2017-09-14


UWAGA!  Ważna informacja dla kandydatów na studia I i II stopnia, którzy jeszcze nie zapisali się na studia

I STOPIEŃ - 15.09.2017 mija ostateczny termin zapisów oraz uiszczenia opłaty rekrutacyjnej w II naborze na studia licencjackie.Termin składania dokumentów mija we wtorek, 19.09.2017. 

II STOPIEŃ - wszystkich, którym z różnych przyczyn nie udało się zapisać na studia w pierwszym naborze, uprzejmie informujemy, iż od dnia 15.09.2017 otwarty zostanie II nabór na studia magisterskie na kierunku wschodoznawstwo, który potrwa do 5.10.2017 (będzie to ostateczny termin zapisów oraz opłaty rekrutacyjnej).

Więcej...
NOC NAUKOWCÓW W INSTYTUCIE WSCHODNIM
2017-09-11

 NOC NAUKOWCÓW W INSTYTUCIE WSCHODNIM

Szanowni Państwo!

Już 29 września br. zapraszamy do sal wykładowych i na korytarze 2 piętra Collegium Historicum Novum, gdzie czekają na Państwa prelekcje, pokazy, warsztaty ,wystawa fotograficzna oraz gra w klimacie „Mistrza i Małgorzaty”.

Poniżej przedstawiamy program Naszych wydarzeń:

WARSZTATY O CENZURZE 
- godz. 17.00 sala 3.19 

W czasie warsztatów, każdy z uczestników będzie mógł wcielić się w rolę młodego adepta sowieckiej cenzury. W jaki sposób Politbiuro cenzurowało informację, listy oraz oficjalne dokumenty z Zachodu? O tym wszystkim, przenosząc nas w klimat sowieckiego aparatu propagandy wprowadzą nas pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców.

PETERSBURG
- wystawa fotograficzna od godz. 17.00 na korytarzu Instytutu Wschodniego

Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców zaprasza na wystawę fotograficzną, która będzie podsumowaniem rocznych projektów badawczych. Wśród zdjęć zobaczymy malowniczą „Wenecję Północy” jak nazywano Petersburg oraz materiały dotyczące street-artu na Ukrainie. Bo czas na studiach to nie tylko teoria na wykładowych salach, ale również międzynarodowe wyjazdy grup studenckich.

 W ŚWIECIE MASZY I NIEDŹWIEDZIA
- godz. 17.00 sala 3.131

„Masza i Niedźwiedź” szturmem pobili serca wielu polskich (i nie tylko) dzieci.  Animacja, bajka czy może też element rosyjskiej soft power. O tym w jaki sposób rosyjska ludowa baśń dostała drugiego, bardziej komercyjnego życia, w postaci gadżetów i publikacji. Mówiąc o bajkach i animacji postaramy się doszukać elementów rosyjskiej kultury, a naszą przewodniczką będzie mgr Magda Pabin-Majchrzak.

SKARBY WSCHODU – ROSYJSKIE MUZEA
 - godz. 17.00 sala 3.130

Ermitaż, Galeria Trietiakowska , Muzeum im. Puszkina  - to tylko niektóre z rosyjskich muzeów, które godne są polecenia. Jakie artystyczne perełki możemy w nich znaleźć, czy warto poświęcić czas na doświadczanie rosyjskiej sztuki? Czym jej rosyjski styl malarski oraz architektoniczny? Na te i inne pytania w czasie wirtualnego spaceru po muzeach  m.in. Petersburga i Moskwy  odpowie mgr Anna Kuleszewicz.

PARANAUKA ROSYJSKA I RADZIECKA
- godz. 18.00 sala 3.130

Poszukiwanie Atlantydy, rosyjskie Loch Ness a może mamut z Syberii? Te i wiele innych paranaukowych teorii w czasie swojego wykładu poruszą dr Karolina Polasik-Wrzosek oraz dr hab. Grzegorz Skrukwa. Wykład będzie okazją na poznanie wielu, ciekawych i niewyobrażalnych teorii naukowych, które wstrząsnęły radzieckim i rosyjskim światem naukowców-odkrywców.    

ŚLADAMI PRZODKÓW – ARCHEOART JAKO NARZĘDZIE W POSZUKIWANIU WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI
- godz. 18.00 sala 3.19

Archeoart - inaczej też neoarchaika, jest to styl w sztuce, który pojawił się na Syberii. Jedną z jego głównych cech jest wykorzystanie dawnej symboliki, sztuki naskalnej i kultury przodków we współczesnym kontekście. Chodzi o ukazanie własnej tożsamości kulturowej i podkreślanie różnorodności narodowej na Syberii. Warsztaty poprzedzone zostaną krótkim wprowadzeniem na temat archeoratu, a następnie uczestnicy spróbują stworzyć własne dzieła w tym stylu, z wykorzystaniem symboli, które kojarzą im się z własnym pochodzeniem, kulturą itd. Zajęcia poprowadzi mgr Magdalena Boniec

Z WOLANDEM PO MOSKWIE
- godz. 19.00 korytarz Instytutu Wschodniego

W fascynujący świat „Mistrza i Małgorzaty” oraz Rosji początków XX wieku wprowadzi uczestników gry fabularnej ( w stylu LARP) dr hab. Grzegorz Skrukwa oraz studenci Instytutu Wschodniego UAM.

Więcej...
WYNIKI REKRUTACJI NA STUDIA I STOPNIA
2017-07-08

WYNIKI REKRUTACJI 

NA STUDIA I STOPNIA 


Lista rankingowa kandydatów przyjętych na studia stacjonarne pierwszego stopnia (3-letnie) w roku akademickim 2017/2018 dostępna jest pod poniższym linkiem:

 


Więcej...
- Informacja dla biorących udział w rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 -
2017-07-07


- Informacja dla biorących udział w rekrutacji na rok akademicki 2017/2018 - 

Szanowni Państwo,

wniosek o miejsce w Domu Studenckim kandydaci na studia powinni złożyć wraz z dodatkowymi dokumentami w Dziekanacie ds. socjalnych, pok. 2.138 do dnia 21 sierpnia 2017 roku. 

DOKUMENTY:

 • wniosek o przyznanie miejsca w Domu Studenckim (http://www.staff.amu.edu.pl/~dn/rpms-2016/zal-3.pdf)
 • zaświadczenia Urzędu Skarbowego o dochodach uzyskanych przez studenta i pełnoletnich członków rodziny w poprzednim roku podatkowym, czyli roku 2016
 • zaświadczenia ze szkół o uczącym się rodzeństwie (od poziomu szkól ponadpodstawowych). W przypadku młodszego rodzeństwa – kopia aktu urodzenia.

Więcej...
VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa - KAUKAZ Historia, Przemiany, Perspektywy
2017-07-03


VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa 

KAUKAZ

Historia, Przemiany, Perspektywy 


Rzeszów, 12-13.10.2017 r. 

Mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych problematyką kaukaską do Rzeszowa. Będzie to już kolejne spotkanie międzynarodowego grona badaczy Kaukazu, którego idea narodziła się w wyniku współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje okres od starożytności do czasów najnowszych. Jej celem jest prezentacja najnowszych wyników badań dotyczących Regionu Kaukazu oraz stworzenie warunków do dyskusji i wymiany poglądów międzynarodowego grona badaczy. Mamy również nadzieję, że jednymz rezultatów spotkania będzie integracja środowiska naukowego oraz rozwijanie współpracy między ośrodkami naukowo-badawczymi z Polski i Kaukazu. 

Do udziału w konferencji zapraszamy pracowników naukowych, specjalistów, badaczy, doktorantów i studentów zajmujących się wskazaną problematyką pochodzących z Polski i innych państw, w szczególności z obszaru Kaukazu, jak również przedstawicieli polonii z rejonu Kaukazu oraz narodów kaukaskich w Polsce. 

Obrady będą prowadzone w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Efektem konferencji będzie publikacja naukowa.

Komitet Naukowy

 • Prof. dr hab. Sylwester Czopek – Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
 • Prof. Aram Simonyan – Rektor Erywańskiego Uniwersytetu Państwowego
 • Prof. dr hab.  Marek Koziorowski – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Rzeszowskiego
 • Prof. dr hab. Krzysztof Pietkiewicz – Dyrektor Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznania
 • Prof. dr hab. Andrzej Bonusiak – Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
 • Prof. dr hab. Krzysztof Żarna – Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych im. Jana Karskiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiegow Oświęcimiu
 • Prof. Nikolaj Sudawcow – Północno-Kaukaski Federalny Uniwersytet w Stawropolu
 • Prof. Maria Filina – Tbiliski Uniwersytet Państwowy
 • Prof. Walerii Dzidzojew – Północno-Osetyjski Państwowy Uniwersytet im. K.L. Chetagurowa we WładykaukazieProf. Aleksander Markarow – Erywański Uniwersytet Państwowy
 • Prof. Ketevan Khutsishvili – Tbiliski Uniwersytet PaństwowyProf. Azad Rzajew – Bakijski Uniwersytet Państwowy
 • Prof. Seifulla Rashydov – Wschodnioukraiński Uniwersytet NarodowyProf. dr hab. Waldemar Rezmer – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Prof. Wadim Zadunajski – Ukraiński Katolicki Uniwersytet we LwowieProf. 
 • Dagmara Masłowa – Państwowy Lingwistyczny Uniwersytet w Piatigorsku
 • Prof. dr hab. Joachim Diec – Uniwersytet Jagielloński
 • Prof. Witalij Górecki – Kulturalno-Narodowe Centrum Związek Polaków Republiki Kabardo-Bałkarskiej "Przyjaźń"
Komitet Organizacyjny

 • Dariusz Popek
 • Dagmara Moskwa
 • Aleksander Bogolubow
 • Mariusz Marszewski
 • Klaudia Ordzowiały – Grzegorczyk
 • Stanisława Budzisz – Cysewska
 • Justyna Olędzka
 • Damian Knutel
 • Aleksander Korczak Sielicki
 • Szymon Sojka

Zaproszenie

Formularz zgłoszeniowy

Wymogi redakcyjne

Invitation

Registration form

Приглашение

Анкета Участника

Редакционные требования


Więcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.