Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Wielkopolsce
2015-11-03

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Wielkopolsce


Plakat160 krajów, tysiące bezpłatnych szkoleń, wykładów i debat. 16 listopada rusza ósma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości – największego na świecie wydarzenia promującego świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia oraz podejmowanie biznesowych inicjatyw. Poznański Park Naukowo-Technologiczny jest koordynatorem ŚTP w Wielkopolsce. Sprawdź jakie bezpłatne wydarzenia czekają na Ciebie w Twojej okolicy!

Święto przedsiębiorczości rozpocznie się 16 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich oficjalną inauguracją połączoną ze spotkaniem pt.: „Innovation management”, skierowanym do firm i naukowców zainteresowanych tworzeniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań. Szczegóły i zapisy (http://ppnt.poznan.pl/index.php/pl/item/771)

Do grona Partnerów ŚTP w Wielkopolsce dołączyło wiele firm i instytucji, w tym również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Wydarzenia organizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości skierowane są zarówno dla licealistów, studentów, jak i przedsiębiorców oraz naukowców. Tematyka spotkań, szkoleń, konsultacji, wykładów jest w tym roku bardzo szeroka, od kształtowania umiejętności miękkich, sztuki autoprezentacji, design thinking poprzez współpracę z mediami, porady prawne aż do rozwijania własnego przedsiębiorstwa oraz współpracy między nauką i biznesem. Każdy zainteresowany szeroko rozumianą przedsiębiorczością z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Sprawdź listę bezpłatnych wydarzeń w Wielkopolsce: TUTAJ


Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Prezydenta Miasta Poznania, Konfederacji Lewiatan oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a także patronatem medialnym Głosu Wielkopolskiego i Radia Merkury.

Więcej...
„Młodoturcy i genocyd Ormian w 1915 roku”
2015-10-30

Wykład prof. Feliksa Movsisyana (Vanadzor State University, Armenia) 

„Młodoturcy i genocyd Ormian w 1915 roku”


Zakład Współczesnej Europy Wschodniej (Instytut Wschodni UAM) zaprasza na wykład pt. „Młodoturcy i genocyd Ormian w 1915 roku” który wygłosi prof. Feliks Movsisyan z Vanadzor State University after H. Tumanian (Armenia). 

Wykład odbędzie się we wtorek 3 listopada 2015 roku w Instytucie Wschodnim (Wydział Historyczny, ul. Umultowska 89 D) o godzinie 10.45 w sali 3.131.

Wykład wygłoszony będzie w języku rosyjskim.

Więcej...
Godziny rektorskie - 2 listopada
2015-10-26

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że Rektor UAM, prof. dr hab. Bronisław Marciniak 

ustanawia dnia 

2 listopada do godziny 14:00 

godziny rektorskie wolne od zajęć dydaktycznych.

Więcej...
Wykład prof. Feliksa Movsisyana (Vanadzor State University, Armenia) „Konflikt o Górski Karabach”
2015-10-23

Wykład prof. Feliksa Movsisyana (Vanadzor State University, Armenia)  

„Konflikt o Górski Karabach”  


Zakład Współczesnej Europy Wschodniej (Instytut Wschodni UAM) zaprasza na wykład pt. „Konflikt o Górski Karabach” który wygłosi prof. Feliks Movsisyan z Vanadzor State University after H. Tumanian (Armenia).

Wykład odbędzie się we wtorek 27 października 2015 roku w Instytucie Wschodnim (Wydział Historyczny, ul. Umultowska 89 D) o godzinie 10.45 w sali 3.131.

Wykład wygłoszony będzie w języku rosyjskim.


Więcej...
Nekrolog PROF. ZW. DR HAB. WIESŁAW MARIAN OLSZEWSKI
2015-10-23

PROF. ZW. DR HAB. WIESŁAW MARIAN OLSZEWSKI
(1956-2015)  


prof. Olszewski22 października 2015 r. zmarł po długiej chorobie Profesor Wiesław Olszewski, znamienity uczony, znawca dziejów powszechnych XIX-XX wieku oraz historii i kultury Dalekiego Wschodu, Chin, Wietnamu, Australii a także Afryki, podróżnik i fotograf, który wielokrotnie przemierzył te dalekie kontynenty.

Profesor Wiesław Olszewski od chwili rozpoczęcia studiów związany był z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tu w 1979 r. ukończył studia historyczne, następnie w 1984 r. obronił doktorat poświęcony Polityce kolonialnej Francji w Indochinach w latach 1858-1908, i w 1992 r. uzyskał habilitację publikując unikatową na rynku polskim Historię Wietnamu. W 1998 r. uzyskał tytuł profesora, od 2007 roku był profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii UAM, skąd w 2012 r. przeszedł do Instytutu Wschodniego, gdzie podjął wykłady poświęcone problemom Azji i Dalekiego Wschodu.

Po uzyskaniu habilitacji wraz ze swoim mistrzem Profesorem Antonim Czubińskim opublikował wielokrotnie wznawiany w l. 1995-1999 i doskonalony, powszechnie używany na wszystkich polskich uniwersytetach podręcznik do Historii powszechnej 1939-1997, oraz dwutomowe opracowanie Świat po 1945 r. a potem Dzieje współczesnego świata od 1939 roku (2009). W sumie Profesor Wiesław Olszewski jest autorem 30 książek i ponad stu mniejszych prac naukowych oraz bardzo licznych artykułów publicystycznych, reportaży i fotografii z dalekich podróży.

nekrologInteresował się także dziejami Poznania i Wielkopolski. Nasze miasto zawdzięcza mu fundamentalne prace poświęcone miejscowym nekropoliom, zwłaszcza Poznańskiej Cytadeli.  Jego książka poświęcona obozowi jeńców sowieckich w Strzałkowie w okresie I wojny światowej przyczyniła się do odrzucenia bezpodstawnych oskarżeń strony polskiej o ich eksterminację, a przetłumaczona na język rosyjski i wydana w Rosji została nagrodzona Orderem Przyjaźni przez Prezydenta Władimira Putina. Ponadto za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania dorobku kulturowego narodów Azji i Pacyfiku odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Wietnamu, Orderem Przyjaźni za badania nad Wietnamem i Indochinami.

Odejście Profesora Wiesława Olszewskiego jest niepowetowana strata dla naukowej wspólnoty historyków Wydziału Historycznego w tym Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Więcej...
UWAGA - ODWOŁANE ZAJĘCIA
2015-10-12


UWAGA - ODWOŁANE ZAJĘCIA

Uprzejmie informujemy, że na mocy decyzji dziekana Wydziału Historycznego UAM wszystkie zajęcia dla studentów studiów II stopnia(magisterskich) prowadzone w Instytucie Wschodnim UAM 

zostają zawieszone
do dnia 16 października
(piątek).


Zawieszenie zajęć nie dotyczy seminariów magisterskich 

Jednocześnie informujemy, że zajęcia dla studentów studiów I stopnia (licencjackich) odbywają się bez zmian.Więcej...
UWAGA: Aktualizacja planów
2015-10-08

AKTUALIZACJA 
Planów zajęć na semestr zimowy roku akademickiego 2015/2016

  • I rok studiów I stopnia (licencjackich) - pobierz (format PDF)
  • II rok studiów I stopnia (licencjackich) - pobierz (format PDF)
  • III rok studiów I stopnia (licencjackich) - pobierz (format PDF)

  • I rok studiów II stopnia (magisterskich) - pobierz (format PDF)
  • II rok studiów II stopnia (magisterskich) - pobierz (format PDF)

UWAGA: W związku z trwającymi w gmachu Wydziału Historycznego pracami wykończeniowymi powyższe plany mogą jeszcze ulec drobnym korektom.
Ostatnia aktualizacja: 9 października 2015
Więcej...
III tura rekrutacji na kierunek Wschodoznawstwo
2015-10-06

Szanowni Państwo,

informujemy, że trwa III rekrutacja na studia II stopnia (magisterskie). Ostateczny termin przypisania opłaty przypada na 21 października, natomiast dokumenty składać należy do dnia 22 października

Rejestracji w systemie rekrutacyjnym można dokonać pod poniższym adresem:
https://rejestracja.amu.edu.pl/Strona/Kierunki/Szczegoly/III-nabor-Wschodoznawstwo-(2124)

 

Więcej...
Wykład: Rosja, Polska,Francja. Kampanie wojenne Napoleona
2015-10-02

W dniu 06 października 2015 r. Dyrekcja Instytutu Wschodniego serdecznie zaprasza wszystkich wykładowców i studentów na wykład: 

prof. Olega Sokołowa
z Instytutu Historii Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego

pt. 
Rosja, Polska,Francja. 
Kampanie wojenne Napoleona 

Profesor Sokołow jest wybitnym znawcą historii wojskowości, szczególnie okresu wojen napoleońskich. Jest także jednym z prekursorów oraz liderów ruchu stowarzyszeń grup rekonstrukcji historycznych w Rosji.

Wykład  odbędzie się o godzinie 14:15 w sali 3.130

Więcej...
Przypomnienie: dział ogłoszeń
2015-10-02

Szanowni państwo,

przypominamy, że wszelkie bieżące informacje dotyczące ewentualnych chwilowych zmian w pracy sekretariatu lub dziekanatu, odwołanych lub przeniesionych zajęć, godzin rektorskich lub dziekańskich etc. umieszczane są w wyróżnionej czerwoną czcionką zakładce "Ogłoszenia" dostępnej w menu po lewej stronie w dziale "O instytucie".

 

Więcej...


© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.