Moskalewicz, reporterka, ekspertka od spraw wschodnich. Od ponad dekady podróżuje i pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Autorka książki „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje” (2016, Wyd. Czarne). Jest autorką reportaży, wywiadów i analiz prasowych, blogerką „Polityki”, tłumaczy z białoruskiego i rosyjskiego. Współpracuje z najważniejszymi tytułami prasowymi w Polsce (m. in. Gazetą Wyborczą, tygodnikiem Polityka, portalem Wirtualna Polska). Publikowała również w ukraińskich tyogodnikach Tyżden i Kraina.

 

Jest absolwentką stosunków międzynarodowych o specjalności wschodoznawstwo na UAM w Poznaniu. Studiowała też Mińsku, Charkowie i Moskwie.


Uhonorowano ją nagrodą Amnesty International „Pióro Nadziei” (2011), była nominowana między innymi do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za zawarty w książce Zabić Smoka reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowej. Dwukrotnie otrzymała wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dziennikarskim „Belarus in Focus”. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.