Projekt "Współczesne odczytywanie historii w moskiewskich muzeach" - relacja

29 maj 2018

W dniach 10 – 18 marca 2018 roku grupa studentów Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców wraz z opiekunem dr Magdaleną Lachowicz realizowała projekt naukowo – badawczy Współczesne odczytywanie historii w moskiewskich muzeach. Grupa nie ograniczyła się jednak tylko do wizyt i prowadzenia badań w muzeach rosyjskiej stolicy, wyjazd był także okazją do wielu spotkań dotyczących zarówno głównego tematu, jak i szeregu innych, dodatkowych, ale bardzo ważnych dla młodych badaczy Wschodu – sytuacji niezależnych mediów, funkcjonowaniu samorządu, obecnej sytuacji politycznej Rosji (wówczas także w kwestii wyborów prezydenckich, które odbywały się w dniu naszego wyjazdu z Moskwy), funkcjonowaniu rosyjskiej pomocy humanitarnej, sytuacji szkolnictwa wyższego na uczelniach państwowych i prywatnych oraz sposobu wykładania przedmiotów m.in. historii.

Podczas trwania projektu studenci mieli również okazję poznać przewodników po Moskwie, którzy opowiedzieli o swoich projektach i co nimi kieruje w ich działalności. Był to także czas, aby poznać miasto i jego zabytki – Kreml, Plac Czerwony, sobory i cerkwie. Minusowa temperatura nie była nam straszna i opatuleni w uszanki oraz inne ciepłe nakrycia głowy dzielnie odkrywaliśmy kolejne, nowe dla nas miejsca stolicy Rosji.  Ostatni dzień wyjazdu pokazał jak skomplikowane są rosyjskie formalności i jak żywa jest wciąż biurokracja w Federacji Rosyjskiej oraz jak polski przewoźnik lotniczy dba o swoich pasażerów.

Michał Krzyżaniak

Koło Naukowe Wschodoznawców UAM