Projekt naukowo-badawczy "Mołdawia 2018. Kultura i społeczeństwo" - relacja

30 maj 2018

W dniach 29.04 – 11.05. grupa studentów SKNW (Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców UAM) wraz z dr Janem Krzysztofem Witczakiem brała udział w projekcie naukowo – badawczym Mołdawia 2018. Kultura i społeczeństwo. Uczestnicy w mniejszych grupach realizowali tematy poświęcone mniejszościom religijnym w Kiszyniowie, kulturą wina w Mołdawii, sytuacją polityczną i zmianami po 1991 roku, a także sytuacją Polaków w Mołdawii. Był to czas aktywnej pracy, wielu spotkań m.in. z profesorami i studentami Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego czy polonijnymi organizacjami. Był to także czas by poznać historię Mołdawii i Kiszyniowa w muzeach i galeriach.

Bardzo wiele dały nam przypadkowe rozmowy i spotkania na ulicach czy restauracjach. Właśnie one pokazały otwartość Mołdawian do przyjezdnych i pozwoliły zebrać bezpośrednie relacje na nurtujące nas pytania. Wyjazd miał także na celu poznać Mołdawię od turystycznej strony. Studenci często wyjeżdżali poza Kiszyniów, by poznać najatrakcyjniejsze i przyciągające wiele osób miejsca np. winiarnie Cojusna, malowniczą wioskę Butuceni i kompleks Stary Orhei, Gagauzję. Korzystając z okazji, część studentów udała się także w wyprawę do Odessy. Będąc w Kiszyniowie mieliśmy możliwość przekonać się jak w postradzieckim kraju obchodzone są święta – 1 i 9 maja… Flagi ZSRR, morze kwiatów, weterani i tłumy ludzi na ulicach, pochody, a wieczorami koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Sprzyjająca pogoda pozwoliła także na odpoczynek na miejskich plażach i żywe dyskusje nad lampką mołdawskiego wina do późnych godzin.

Michał Krzyżaniak

Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców UAM