"Around the heritage of Grand Duchy of Lithuania”

Polish-Belarusian Scientific Conference

"Around the heritage of Grand Duchy of Lithuania”

organized by Institute of Eastern Studies, Adam Mickiewicz University

Date: 12th May 2016
Place: Poznan

The conference concerns the broader issue of the heritage of Grand Duchy of Lithuania in Belarusian and Polish discourses. The first panel concerns theme of GDL in contemporary Belarusian and Polish historiography, with particular focus on presentation of Poznan school of Lithuanian historic studies. The seconds panel is dedicated to discussion on historical relations of Poles and Belarusians towards the heritage of GDL in the 20th Century. The third panel is focused on historical and cultural links between Belarus and Wielkopolska region and city of Poznan and perspectives of future scientific cooperation.