Konferencja "JĘZYK POLSKI JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI"

Instytut Wschodni Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych

zapraszają na
 V Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Polonijną

JĘZYK POLSKI JAKO NOŚNIK TOŻSAMOŚCI

Data: 14 i 15 kwietnia 2016 r.
Miejsce: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Problematyka i główne obszary badawcze konferencji

Celem konferencji jest ukazanie roli języka polskiego jako nośnika tożsamości tak indywidualnej, jak zbiorowej, wśród Polaków oraz osób pochodzenia polskiego żyjących za zachodnimi i wschodnimi granicami Polski w XX i XXI wieku.

Ze względu na potencjalnie szeroki zakres przedmiotowy tematu organizatorzy pragną, by wystąpienia uczestników skoncentrowały się wokół zagadnień związanych z instytucjonalnym wymiarem funkcjonowania polszczyzny poza granicami kraju, w tym przede wszystkim (choć nie tylko) na Wschodzie, a także wokół przedsięwzięć o charakterze piśmienniczym, w naturalny sposób wspierających działalność organizacyjną i instytucjonalną.

W odniesieniu do pierwszej grupy zagadnień chodzi w szczególności o działalność szkół i klas polskojęzycznych (w tym wykorzystywane w tych placówkach programy nauczania), organizację mediów polskojęzycznych oraz duszpasterstwa polskiego, a także o politykę oświatową i migracyjną państw, na terenie których istnieją skupiska ludności polskojęzycznej. Zachęcamy szczególnie do prezentacji badań z zakresu lokalnego życia polskich imigrantów, procesu instytucjonalizacji i oddolnych inicjatyw regionalnych.

W przypadku drugiej grupy zagadnień chodzi o treści, idee, symbole etc., obecne w tej części piśmiennictwa polskojęzycznego za granicą, która świadomie i bezpośrednio zaangażowana jest w podtrzymywanie i krzewienie polskiej tożsamości (prasa, książka, Internet).

W ramach przywołanej problematyki nie sposób pominąć zjawiska polskiej repatriacji i reemigracji. Chodzi tutaj o Polaków i osoby polskiego pochodzenia, dla których przyjazd (powrót) do Polski oznaczał rozpoczęcie nowego etapu kształtowania się tożsamości językowej i kulturowej. Organizatorzy życzliwie powitają prace podejmujące również ten obszar badań nad językiem i tożsamością.

Dodatkowy obszar wypowiedzi organizatorzy rezerwują dla wystąpień zorientowanych na refleksję nad tożsamością polską za granicą w perspektywie ogólniejszej, kulturowej, antropologicznej i społecznej. Jako szczególnie interesujące jawią się tutaj kwestie związane z kategoriami obcości i inności, mniejszości, kapitału kulturowego, ideologii, dyskursu, mitu, pamięci i zapominania, powrotu do utraconej ojczyzny etc.

Plonem konferencji będzie publikacja książkowa, prezentująca dorobek ww. podmiotów, ich sposoby funkcjonowania, strategie, programy etc., a także zarysowująca perspektywy rozwoju polszczyzny za granicą w kolejnych dziesięcioleciach. Planujemy również publikację na łamach czasopisma naukowego.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Do uczestnictwa w niej zaproszeni są badacze problematyki polonijnej, w tym zwłaszcza antropolodzy kultury, historycy, językoznawcy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, medioznawcy, pedagodzy, prawoznawcy, socjologowie, oraz osoby czynnie zaangażowane w kształtowanie świadomości językowej naszych rodaków za granicą: nauczyciele, duszpasterze, działacze społeczni, dziennikarze etc.

Warunki uczestnictwa, zgłoszenia, opłata konferencyjna, druk publikacji

• Języki konferencji: polski i rosyjski;
  • Zgłoszenia zawierające wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz tytuł i abstrakt referatu należy nadesłać do 29.02.2016 roku na adres: rejestracja@konferencjapolonijna.pl;
  • Opłata konferencyjna wynosi 150 zł dla doktorantów oraz 250 zł dla pozostałych uczestników. Istnieje możliwość wystąpienia w formie posteru, prosimy o wyraźną adnotację na karcie zgłoszeniowej;
  • Opłatę tę należy uiścić na konto współorganizatora: Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych, Libelta 12/3, 61-127 Poznań, nr konta: 80 2030 0045 1110 0000 0282 6700 z dopiskiem: MIKP imię i nazwisko uczestnika, najpóźniej do 29.02.2016 roku;
  • W ramach opłaty konferencyjnej organizatorzy zapewniają: publikację referatów konferencyjnych (proces recenzowany), pełne wyżywienie (dwa obiady, bankiet, poczęstunki w przerwach obrad) oraz materiały konferencyjne; certyfikaty uczestnictwa otrzymają jedynie aktywni referenci;
  • Organizatorzy nie zapewniają noclegów. Koszty noclegu pokrywa referent;
  • Uniwersytecka baza noclegowa: dsjowita.home.amu.edu.pl. Rezerwacji w DS Jowita należy dokonać osobiście. Szczegółowych informacji udziela kierownik DS Jowita pod nr. tel. 61 829 24 00.
Rada Naukowa Konferencji:

• prof. dr hab. Piotr Kraszewski
  • prof. dr hab. Artur Kijas
  • prof. dr hab. Krzysztof Pietkiewicz
  • prof. dr hab. Michał Buchowski
  • prof. dr hab. Jacek Schmidt
  • dr Magdalena Lachowicz (sekretarz)
  • dr Tomasz Nakoneczny (sekretarz)
Informacji w sprawach organizacyjnych udzielają sekretarze konferencji:

tel. kontaktowy: Magdalena Lachowicz +48 600 376 720

Informacja dodatkowo znajduje się na stronach Instytutu Wschodniego UAM www.iw.amu.edu.pl oraz stowarzyszenia Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych escii.eu