NOC NAUKOWCÓW W INSTYTUCIE WSCHODNIM

Szanowni Państwo!

Już 29 września br. zapraszamy do sal wykładowych i na korytarze 2 piętra Collegium Historicum Novum, gdzie czekają na Państwa prelekcje, pokazy, warsztaty ,wystawa fotograficzna oraz gra w klimacie „Mistrza i Małgorzaty”.

Poniżej przedstawiamy program Naszych wydarzeń:

WARSZTATY O CENZURZE
- godz. 17.00 sala 3.19

W czasie warsztatów, każdy z uczestników będzie mógł wcielić się w rolę młodego adepta sowieckiej cenzury. W jaki sposób Politbiuro cenzurowało informację, listy oraz oficjalne dokumenty z Zachodu? O tym wszystkim, przenosząc nas w klimat sowieckiego aparatu propagandy wprowadzą nas pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców.

PETERSBURG
- wystawa fotograficzna od godz. 17.00 na korytarzu Instytutu Wschodniego

Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców zaprasza na wystawę fotograficzną, która będzie podsumowaniem rocznych projektów badawczych. Wśród zdjęć zobaczymy malowniczą „Wenecję Północy” jak nazywano Petersburg oraz materiały dotyczące street-artu na Ukrainie. Bo czas na studiach to nie tylko teoria na wykładowych salach, ale również międzynarodowe wyjazdy grup studenckich.

W ŚWIECIE MASZY I NIEDŹWIEDZIA
- godz. 17.00 sala 3.131

„Masza i Niedźwiedź” szturmem pobili serca wielu polskich (i nie tylko) dzieci.  Animacja, bajka czy może też element rosyjskiej soft power. O tym w jaki sposób rosyjska ludowa baśń dostała drugiego, bardziej komercyjnego życia, w postaci gadżetów i publikacji. Mówiąc o bajkach i animacji postaramy się doszukać elementów rosyjskiej kultury, a naszą przewodniczką będzie mgr Magda Pabin-Majchrzak.

SKARBY WSCHODU – ROSYJSKIE MUZEA
 - godz. 17.00 sala 3.130

Ermitaż, Galeria Trietiakowska , Muzeum im. Puszkina  - to tylko niektóre z rosyjskich muzeów, które godne są polecenia. Jakie artystyczne perełki możemy w nich znaleźć, czy warto poświęcić czas na doświadczanie rosyjskiej sztuki? Czym jej rosyjski styl malarski oraz architektoniczny? Na te i inne pytania w czasie wirtualnego spaceru po muzeach  m.in. Petersburga i Moskwy  odpowie mgr Anna Kuleszewicz.

PARANAUKA ROSYJSKA I RADZIECKA
- godz. 18.00 sala 3.130

Poszukiwanie Atlantydy, rosyjskie Loch Ness a może mamut z Syberii? Te i wiele innych paranaukowych teorii w czasie swojego wykładu poruszą dr Karolina Polasik-Wrzosek oraz dr hab. Grzegorz Skrukwa. Wykład będzie okazją na poznanie wielu, ciekawych i niewyobrażalnych teorii naukowych, które wstrząsnęły radzieckim i rosyjskim światem naukowców-odkrywców.

ŚLADAMI PRZODKÓW – ARCHEOART JAKO NARZĘDZIE W POSZUKIWANIU WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI
- godz. 18.00 sala 3.19

Archeoart - inaczej też neoarchaika, jest to styl w sztuce, który pojawił się na Syberii. Jedną z jego głównych cech jest wykorzystanie dawnej symboliki, sztuki naskalnej i kultury przodków we współczesnym kontekście. Chodzi o ukazanie własnej tożsamości kulturowej i podkreślanie różnorodności narodowej na Syberii. Warsztaty poprzedzone zostaną krótkim wprowadzeniem na temat archeoratu, a następnie uczestnicy spróbują stworzyć własne dzieła w tym stylu, z wykorzystaniem symboli, które kojarzą im się z własnym pochodzeniem, kulturą itd. Zajęcia poprowadzi mgr Magdalena Boniec

Z WOLANDEM PO MOSKWIE
- godz. 19.00 korytarz Instytutu Wschodniego

W fascynujący świat „Mistrza i Małgorzaty” oraz Rosji początków XX wieku wprowadzi uczestników gry fabularnej ( w stylu LARP) dr hab. Grzegorz Skrukwa oraz studenci Instytutu Wschodniego UAM.