Polityka Wschodnia A.D. 2015

Czy historia może się powtórzyć? – pytał w 1996 r. Jan Nowak Jeziorański w tytule swego artykułu dla „Gazety Wyborczej”. 

img

Legendarny „Kurier z Warszawy” pisał: „W ciągu dwustu lat Polska trzy razy przezywała targowicę. Musimy więc pamiętać, ze żadne sojusze nie obronią naszej niepodległości, jeśli sami nie zabezpieczymy się przed wrogiem wewnętrznym. Bo w Polsce drzemie gdzieś w ukryciu potencjalna piąta kolumna”. Tekst ten wywołał szeroką polemikę. Nowakowi-Jeziorańskiemu odpowiedzieli – w większości krytycznie – Jerzy Giedroyc, Andrzej Szczypiorski, Marcin Król, Jerzy Turowicz, Karol Modzelewski, Janusz Reykowski i ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski. Artykuł dotyczył przede wszystkim nie tyle polskiej piątej kolumny, co celów strategicznych polityki rosyjskiej i polskiej racji stanu.

Ten i inne teksty Jana Nowaka Jeziorańskiego, poświęcone polityce wschodniej ukazały się w wydanym niedawno przez Kolegium Europy Wschodniej tomie „Rzeczpospolita atlantycka” (2014, red. Zbigniew Rokita). Szczególną uwagę Nowak Jeziorański zwracał na Rosję, a sytuację Polski zawsze rozważał w kontekście sojuszu z USA, oraz relacji atlantyckich. Odrębne, mniejsze rozdziały książki dotyczą naszych stosunków z Białorusią, Ukrainą i Litwą. Co niezwykle ciekawe, to właśnie Białoruś wydawała się Jeziorańskiemu kluczowa w regionalnej układance geopolitycznej.

W tym roku mija 10 lat od śmierci redaktora naczelnego polskiej sekcji Radia Wolna Europa, a Polska od kilkunastu miesięcy znajduje się w zupełnie nowej sytuacji geopolitycznej. Na ile jego myśl jest aktualna obecnie? Jakie wyzwania stoją przed polską polityką wschodnią, a przede wszystkim jakie są jej narzędzia i realne możliwości?

Wszystko to będzie przedmiotem dyskusji organizowanej przez EastWestInfo, która odbędzie się 26 marca 2015 r. o godzinie 18.00 w księgarni Bookowski (C.K. Zamek) w Poznaniu.

W dyskusji udział wezmą:

- Zbigniew Rokita (Nowa Europa Wschodnia), redaktor „Rzeczpospolitej atlantyckiej”
- Nina Nowakowska (Radio Merkury)
- dr Krzysztof Fedorowicz (Instytut Wschodni UAM)

Moderator: Piotr Oleksy

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, oraz zabrania głosu w dyskusji. Niezmiernie zachęcamy też do lektury „Rzeczpospolitej atlantyckiej”.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na portalu Facebook.

Partnerzy:

  • Instytut Wschodni UAM, 
  • Bookowski. Księgarnia w Zamku, 
  • Melody Hostel, 
  • Nowa Europa Wschodnia. 
Jan Nowak Jeziorański, "Rzeczpospolita atlantycka", red. Zbigniew Rokita, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, 2014. 

© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.