REKRUTACJA 2016 / 2017

REKRUTACJA 2016 / 2017 
II NABÓR 

 

 Ałtajskie pustkowie. Góry Ałtaju, rok 2008

 

Szanowni państwo!

z radością zawiadamiamy, że
  rozpoczął się drugi nabór 
na studia na kierunku
WSCHODOZNAWSTWO
(I oraz II stopnia). 

 


Czym jest Wschodoznawstwo?

Wschodoznawstwo to istniejący od ponad dekady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunek interdyscyplinarnych studiów terytorialnych, poświęconych poznaniu rzeczywistości położonych na wschód od Polski krajów byłego ZSRR.

Wschodoznawstwo to jedyny w skali całej Polski, unikatowy kierunek studiów, wyznaczający pełny i oryginalny oraz oparty o wieloletnie doświadczenia, model kształcenia, uwzględniający specyfikę studiowanego regionu Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii, prowadzony przez Instytut Wschodni na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.

Wschodoznawstwo — podobnie jak będąca niejako jego lustrzanym odbiciem Europeistyka, poświęcona studiowaniu rzeczywistości Unii Europejskiej — wyrosło z studiów nad stosunkami międzynarodowymi.

Złożona rzeczywistość byłego ZSRR...

Region Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii którym na co dzień zarówno w życiu studenckim jak i później zawodowym zajmują się studenci Wschodoznawstwa jest obszarem unikalnym i bardzo odmiennym od Europy Zachodniej czy Środokowej.  Na całym obszarze postradzieckim język rosyjski jest nadal językiem powszechnej komunikacji oraz językiem kultury wyższej. Idea „Russkiegomira” („Rosyjskiego świata”) czyli rosyjska wersja soft power ściera się z tendencjami emancypacyjnymi państw narodowych  

Region ten zamieszkuje około 140 ludów i narodów o rozmaitym pochodzeniu, aspiracjach politycznych i kulturalnych. Po rozpadzie ZSRR na jego terytorium powstało 15 nowych państw, z nichnajwiększe Rosyjska Federacja tworzona jest przez aż 89 podmiotów, wtym: 21 republik, z nazwy narodowościowych, w których funkcjonująrozmaite systemy polityczne – od demokratycznych po autorytarne. Do tego, cały obszar między Łabą a Oceanem Spokojnym podlega nadal procesomtransformacji gospodarczej i politycznej. Procesy te zależą często odlokalnych warunków, kultury i przygotowania mieszkańców. W rezultacie mamy dziś na tym obszarze do czynienia  z całym przekrojem typów systemów rynkowych – od nowoczesnego kapitalizmu doperyferyjnych oligarchii

Dlaczego warto studiować Wschodoznawstwo? 

By podejmować jakąkolwiek działalność (biznesową, kulturalną czy nawet polityczną) wobec tak zróżnicowanego obszaru niezbędna jest nie tylko dobra znajomość języka rosyjskiego ale także szeroka, interdyscyplinarna wiedza z zakresu nauk społecznych i politycznych, prawa,ekonomii oraz nauk o kulturze, ukierunkowana na obszary i społeczeństwa Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii. Konieczne są też umiejętności umożliwiające analizowanie problemów społecznych, politycznych, ekonomicznych, prawnych, kulturowych, etnicznych i religijnych na tym obszarze. 

Tę właśnie wiedzę i umiejętności pozwalają zdobyć studia wschodoznawcze! 

Co więcej, studenci wschodoznawstwa mają możliwość podejmowania licznych wyjazdów do krajów obszaru byłego ZSRR. Doświadczenie takie jest nieocenione, ponieważ stanowi niezbędne uzupełnienie wiedzy teoretycznej (także o praktyczną naukę języka) i pozwala dogłębnie i w pełni poznać oraz - co najważniejsze - zrozumieć poradziecki wschód. To oswojenie z rzeczywistością tego obszaru (a także zawarte tam znajomości i stworzone sieci kontaktów) jest niezwykle cenione przez pracodawców, co sprawia że dyplom Wschodoznawstwa ma swoją wartość na dzisiejszym rynku pracy.Terminy rekrutacji:

Studia stacjonarne pierwszego stopnia 3-letnie (licencjackie)

  • Termin rejestracji kandydatów w systemie rekrutacyjnym: 15 września 2016
  • Termin składania dokumentów: 15 września 2016
  • Ostateczny termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: 15 września 2016

Studia drugiego stopnia stacjonarne 2-letnie (magisterskie)

  • Termin rejestracji kandydatów w systemie rekrutacyjnym: 11 września 2016
  • Termin składania dokumentów: 12 września 2016
  • Ostateczny termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej: 11 września 2016


ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO
INTERNETOWEGO SYSTEMU REJESTRACJI KANDYDATÓW

INFORMACJE DODATKOWE DLA KANDYDATÓW

KONTAKT
 
W razie pytań lub wątpliwości 
prosimy o kontakt z sekretarzem komisji rekrutacyjnej:

dr Karolina Polasik-Wrzosek 
tel: 735-005-414Jednocześnie zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiego filmu promocyjnego poświęconego kierunkowi "Wschodoznawstwo"

 
© Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.