Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z najnowszą publikacją dr Marty Studennej-Skrukwy
"Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej"

Marta Studenna-Skrukwa

Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej

Wydawnictwo Nauka i Innowacje
Poznań 2014

Ukrai%u0144ski Donbas

"W centrum zainteresowań Autorki (...) znalazła się kultura górnicza Donbasu, która zarówno na poziomie kultury niskiej, jak i wysokiej jest przedstawiana. W ujęciu chronologicznym Autorka przedstawia ewolucję kulturowego oblicza kraju – rozpoczynając od II połowy XIX wieku, kiedy Donbas symbolizowała „kultura barakowa”, poprzez epokę radziecką, w czasach której górniczy region przedstawiany był jako swego rodzaju „witryna socjalizmu”, aż po ostatnie dwudziestolecie, kiedy doniecki region charakteryzowało dramatyczne zróżnicowanie społeczne i rosnąca nostalgia za sowiecką przeszłością. Podkreślić trzeba, że skomplikowany materiał analityczny zaprezentowany w tym rozdziale, Autorka umiejętnie ilustruje materiałem folklorystycznym, co pozwala poczuć koloryt i klimat regionu. Nadzwyczaj ważną cechą tego rozdziału są paralele i porównania rozwojowe między zjawiskami gospodarczymi i społeczno-kulturowymi Donbasu a miasteczkami górniczymi polskiego Śląska. Podkreślmy, że są to pierwsze w literaturze, tak szczegółowe zestawienia podobieństw obu regionów."

z recenzji
prof. dr hab. Witalija Telwaka
Katedra Dawnej Historii Ukrainy i Specjalnych Dyscyplin Historycznych
Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu