„Wokół dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Polsko-Białoruska Konferencja Naukowa

„Wokół dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Instytut Wschodni UAM
we współpracy ze
Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód (Oddział Wielkopolski),

Data: 12 maja 2016
Miejsce:  s. 3.130 Collegium Historicum Novum, ul. Umultowska 89D Poznań

Konferencja dotyczy szeroko rozumianego dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego w dyskursie białoruskim i polskim. Pierwszy panel zaprezentuje tematykę Wielkiego Księstwa we współczesnej historiografii białoruskiej i polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskiej szkoły badań lituanistycznych. Drugi panel jest przeznaczony na dyskusję o stosunku Białorusinów i Polaków w XX w. wobec dziedzictwa Wielkiego Księstwa. Trzeci panel dotyczy historycznych i kulturalnych więzi między Białorusią w Wielkopolską i Poznaniem i perspektyw współpracy naukowej.

10.30 Uroczyste otwarcie konferencji

10.45 Panel I: Wielkie Księstwo Litewskie w najnowszej historiografii białoruskiej i polskiej

Moderator prof. UAM dr hab. Marek Figura

• Prof. EUH w Wilnie, dr Henadz Sahanovich