Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego "Spojrzenie na Wschód".

 

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:

 

  • ZAKLĘTA DUSZA  - portret mieszkańców Wschodu,
  • Z NUTĄ NOSTALGII –zdjęcia krajobrazowe
  • ŻYCIE W OBRAZACH – seria zdjęć reportażowych (minimum 3 zdjęcia). 
  • WSCHODNI KLIMAT – zdjęcia, które wykonane zostały przez osoby nie będące na Wschodzie, prezentujące swoisty wschodni klimat w odczuciu autora 

 

W konkursie udział wziąć mogą studenci UAM oraz osoby zainteresowane tematyką badań wschodoznawczych. W konkursie nie mogą uczestniczyć etatowi pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu  Wschodniego UAM.  

 

Jak wiąć udział w konkursie?

 

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnik powinien dostarczyć do Instytutu Wschodniego (ul. Umultowska 89 D, pokój 3.38 – do sekretarza konkursu mgr Magdy Pabin-Majchrzak) następujące materiały:

  • płytę CD zawierającą od 1 do 5 zdjęć w formacie JPG (każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 fotografii w kategorii 1 i 2 oraz 10 w kategorii 3). Preferowana wielkość plików to 1600x1200 pikseli, dopuszczalne są też inne wielkości. Płyta CD powinna być opisana godłem (kryptonimem) oraz kwalifikatorem kategorii. 
  • opcjonalnie (nie jest to wymóg obowiązkowy) wydruk tych samych zdjęć w formacie 18 x 24 lub 20 x 30 cm
  • podpisany godłem (kryptonimem) opis zdjęć wydrukowany lub napisany odręcznie. Powinien on składać się z tytułu każdego zdjęcia i opcjonalnie jego rozwinięcia (do kilkunastu wyrazów), dodatkowo prosimy o zamieszczenie opisu zdjęć w pliku edytora tekstu na płycie CD ze zdjęciami.
  • oświadczenie o udziale w konkursie (zob. załącznik) w zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem (kryptonimem). Materiały konkursowe nie będą zwracane. 

 

Podstawowe wymagania

 

Zgłoszone prace muszą być fotografiami wykonanymi samodzielnie przez Uczestnika konkursu z użyciem technik fotografii tradycyjnej lub technik fotografii cyfrowej. Zdjęcia mogą być poddane obróbce komputerowej tylko w zakresie odpowiadającym technikom używanym w tradycyjnej ciemni fotograficznej (rozjaśnianie, przyciemnianie, wyostrzanie, zmiana kontrastu, likwidacja szumów), nie mogą być efektem fotomontażu, zmian kompozycji itp. Organizator zastrzega możliwość wyłączenia z konkursu prac nie spełniających wymogów lub bardzo złych jakościowo.

Fotografie zgłoszone do konkursu muszą być związane z tematyką wschodoznawczą tzn. przedstawiać obszar postradziecki (Europa Wschodnia, Azja Środkowa i Syberia, Kaukaz): jego krajobraz, przyrodę, mieszkańców, życie polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturalne, albo związki obszaru postradzieckiego i jego mieszkańców z Polską oraz światem. 

Fotografie zgłoszone do konkursu muszą być wykonane po roku 2013. 

 

Ocena i nagrody

 

Kryterium oceny stanowić będą walory estetyczne i informacyjno-edukacyjne zdjęcia.   5. W każdej kategorii zostanie przyznana I nagroda, II nagroda i III nagroda oraz ewentualne wyróżnienia. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zostaną wyeksponowane w Instytucie Wschodnim UAM oraz w szkołach współpracujących z Instytutem Wschodnim. Mogą zostać też wyeksponowane w innych instytucjach.   6. W konkursie przewidywane są nagrody rzeczowe.  

 


 

Osoby do kontaktu sekretarz organizacyjny    

mgr Magda Pabin-Majchrzak | e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  | tel. 504 589 770            

opiekun naukowy dr Karolina Polasik-Wrzosek e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    


 POBIERZ:

 Formularz zgłoszeniowy

 regulamin konkursu


 GALERIE POPRZEDNICH EDYCJI: 

 Edycja 2016

 

Starsze edycje

 

PRACOWNICY

STUDENCI

UNIWERSYTET

OPEN