Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to czterodniowe akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju. W ciągu tych czterech dni naukowcy z siedmiu poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.

Od wielu lat Instytut Wschodni włącza się w Festiwal, oferując zainteresowanym wiele interesujących wykładów, szkoleń i warsztatów związanych z tematyką krajów byłego ZSRR.

Oficjalna strona Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki