„Wschodoimpreza” jest wyjątkowym wydarzeniem, które na stałe wpisało się w tradycję Instytutu Wschodniego UAM. Impreza odbywa się każdego roku w semestrze zimowym (zazwyczaj w grudniu), obowiązek jej organizacji spoczywa na studentach aktualnego III roku studiów licencjackich.

Każdego roku „wschodoimpreza” odbywa się pod inną tematyką, w czasie jej trwania, poza zabawą do rytmów wschodnich hitów muzycznych, odbywają się różne konkursy, m. in. Konkurs wiedzy o wschodzie oraz konkurs na najlepsze przebranie związane z tematem danej imprezy.

W imprezie uczestniczą studenci, wykładowcy, doktoranci, często także absolwenci oraz sympatycy Instytutu Wschodniego. Jest to wspaniała okazja do wzajemnej integracji, zapoznania się i wspólnej zabawy.

Dotychczasowe tematy wschodoimprez:

• 2011 – „Homo sovieticus”
  • 2012 – „Bосточный Cон”
  • 2013 – „Carska Rosja”
  • 2014 – „Fashion from Russia”
  • 2015 – "Стиляги"
  • 2016 – "Oligarchowie"
  • 2017 - "Lata 70. w ZSRR"

RELACJA ZE WSCHODOIMPREZY 2017 "LATA 70. W ZSRR"

Dnia 17 stycznia 2018 roku odbyła się kolejna już edycja Wschodoimprezy. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia były lata 70. W ZSRR. Na parkiecie królowały więc kwieciste i kolorowe spódnice oraz sukienki, szerokie dzwony i buty na koturnach. Co niektórzy zdecydowali się na służbowe ubrania – pojawiły się garnitury, garsonki i krawaty. Klimatu nie mogło zabraknąć również i w muzyce – studenci bawili się przy utworach m.in. Ałły Pugaczowej czy Lwa Leszczenki. W trakcie imprezy po raz pierwszy odbył się też Studencki Plebiscyt – Wykładowca Roku. Wyniki wyglądały następująco:

Miejsce I: dr Jan Witczak

Miejsce II: prof. dr hab. Krzysztof Pietkiewicz

Miejsce III: dr Karolina Polasik - Wrzosek, dr Magdalena Lachowicz i dr hab. Dariusz Matelski

Był to przyjemnie spędzony czas w naszym wschodoznawczym gronie.

Michał Krzyżaniak

Koło Naukowe Wschodoznawców UAM