Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama  Mickiewicza w Poznaniu  serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w: V edycji

Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie  i Azji Środkowej

pt. „Zostań Wschodoznawcą”

Tytuł tegorocznej edycji: Wielka Wojna Ojczyźniana – mity i rzeczywistość

W 2015 roku minęło 70 lat od zakończenia II wojny światowej, która zarówno w historycznym jak i politycznym dyskursie wielu środowisk na terenie byłego Związku Radzieckiego funkcjonuje jako Wielka Wojna Ojczyźniana. Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej nawiązuje do tej rocznicy, a także do toczącej się na obszarze postradzieckim dyskusji dotyczącej wkładu społeczeństwa radzieckiego w zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą i państwami „osi”, historycznej interpretacji tego zwycięstwa oraz uprawianej w krajach byłego ZSRR polityki pamięci.

W Konkursie oceniać będziemy nie tylko znajomość faktów z zakresu przebiegu konfliktu na obszarze b. ZSRR. Ocenie podlegać będą również rozumienie przyczyn i konsekwencji wojny oraz interpretacje różnych zjawisk, które zaistniały w kulturze państw b. ZSRR pod wpływem wydarzeń z l. 1939/1941-1945.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

• I etap – (8 lutego 2016 r.) przeprowadzony będzie w szkole i polegać będzie na samodzielnym rozwiązaniu testu przez uczestnika. W zakres testu wejdą otwarte i zamknięte pytania dotyczące przyczyn, przebiegu i szeroko pojętych konsekwencji II wojny światowej na terenie byłego ZSRR. Na podstawie testu Komisja Egzaminacyjna wyłoni 10 finalistów Konkursu.
  • II etap (finałowy) – (kwiecień 2016 r.) odbędzie się w siedzibie Instytutu Wschodniego UAM i składać się będzie z piętnastominutowej prezentacji na wybrany przez finalistę i zaakceptowany przez Komisję temat dotyczący zagadnienia, któremu poświęcona jest tegoroczna edycja Konkursu. Po przedstawieniu prezentacji każdy finalista będzie miał za zadanie ustosunkowanie się do pytań Komisji Egzaminacyjnej, a także do pytań z sali, jeśli zostaną one dopuszczone przez Komisję. Trójka uczestników, która uzyska najwięcej punków w etapie II otrzyma tytuł laureatów, co jest równoznaczne z możliwością przyjęcia na studia I stopnia na kierunku wschodoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w trybie specjalnym dla laureatów olimpiad i konkursów przedmiotów.

Na wszystkich finalistów czekają atrakcyjne nagrody przekazane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz partnerów Konkursu – redakcję dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia, portal EastWest oraz Wydawnictwo Czarne.

Zgłoszenia uczestników należy wysyłać na adres mailowy koordynatora V edycji Konkursu Wiedzy o Europie Wschodniej, Syberii, Kaukazie i Azji Środkowej dr Marty Studennej-Skrukwy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 20 grudnia 2015 r.

Zgłoszenia (w dokumencie Word) przesyła nauczyciel – opiekun uczestnika konkursu. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko uczestnika, rok urodzenia, klasa, pełna nazwa i adres szkoły oraz imię, nazwisko i dane kontaktowe nauczyciela koordynującego.

Miło nam poinformować, że tegoroczna edycja po raz pierwszy odbędzie się w nowej siedzibie Instytutu Wschodniego UAM w Campusie Morasko. Finaliści będą mieli możliwość zwiedzić nowy budynek i już teraz poczuć się jak studenci Instytutu Wschodniego UAM.

Czekamy na Was!

Szczegółowy Regulamin Konkursu oraz Instrukcja dla Nauczyciela do pobrania tutaj.

Relacja z ostatniej edycji konkursu: TUTAJ

Wschodonokurs edycja 2016/2017 – Galeria zdjęć

Wschodonokurs edycja 2015/2016 – Galeria zdjęć